Edinilen bilgiye göre, FETÖ firarisi olan ve kamuoyunda "Emre Uslu" diye tanınan eski polis Emrullah Uslu, terör konusunda yüksek lisans yapmak için, gerekli harcamaları Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden ödemek üzere 2001-2003 yıllarında ABD'nin New York şehrindeki John-Jay Ceza Adaleti Bilimleri Fakültesinde görevlendirildi.

Emre Uslu, master eğitiminden sonra Sam Houston State Üniversitesinde doktora eğitimine geçebilmek adına yine ödemelerini Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden karşılanmak üzere 2 yıl daha yurt dışında kaldı.

Buna ek olarak ABD Utah Üniversitesinde terör örgütleri konusunda çalışma yapması için 2005-2006 yıllarında 1 yıl süreyle geçici olarak görevlendirilen Uslu'ya, üniversite tarafından bu süre zarfı içinde ayrıca maaş ödemesi yapıldı. Uslu'nun diğer özlük hakları da devam ettirildi.

Uslu, terör örgütleri çalışmasını bir yılda tamamlayamadığından tüm masrafları ilgili üniversite tarafından karşılanmak ve diğer özlük hakları devam etmek kaydıyla 2006'da 4,5 ay daha geçici görevlendirmeyle yurt dışında bulundu.

9 DOKTORDAN RAPOR

Çalışmasını normal süre zarfı içerisinde de tamamlayamayan Emre Uslu, aynı imkanlarla ve harcırahsız olarak en son Ocak-Haziran 2007 döneminde yurt dışında geçici olarak görevlendirildi.

Yurt dışı görevleri Haziran 2007'de sona eren Uslu, 9 doktor raporu alarak Türkiye’ye dönmedi.

SIRT ve BEL AĞRILARINI BAHANE EDEREK RAPOR ALMIŞ

Emre Uslu'nun 2007 Haziranı ile 2009 Nisan tarihlerinde aldığı raporların içeriklerinde "Sırt ve bel ağrıları nedeniyle işe gidemez" ve "uçakla veya uzun yolculuk yapamaz" gibi nedenler yer aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, kendisine tanıdığı üst süre zarfı içerisinde eğitiminde başarılı olamadığını tespit ettiği Uslu’ya Türkiye’ye dön çağrısında bulunmaya karar verdi.

160 BİN DOLAR ZARAR


2009 Ağustos’ta memuriyetten istifa eden Uslu'ya, "Yurt dışı eğitimden dönüşte mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmediği" ve "Yüksek lisans ile doktora programlarını tamamladığına dair bir dosya bulunmadığı’ndan devletimizi yaklaşık 160 bin dolar zarara soktuğu tespit edilerek, borç çıkartıldı. Fakat Uslu'nun bugüne kadar borcunu ödemediği kayıtlara geçti.

Emre Uslu, 1997'de Polis Akademisinden mezun olduktan sonra emniyet içerisinde değişik birimlerde görev aldı ve 2009’da istifa etmişti