Şırnak'ta 13 askeri taşıyan helikopterin yüksek gerilim hattına takılarak düşmesi, daha önce de buna benzer meydana gelen kazaları ve bunun sebeplerine ilişkin soru işaretlerini akıllara getirdi.

Şırnak'taki kazaya benzer olarak daha önce de, Tunceli, Van (2), Isparta, Erzincan, Kocaeli, Diyarbakır, Ankara'da 8 kaza yaşanmıştı.

Şırnak'ta verdiğimiz 13 şehitten sonra helikopterler kazaları için önlem alınabilecek sistemler yeniden gündeme taşındı. Peki nasıl bir çalışma bu kazaların önüne geçebilir ? Bu sistem nasıl işler ? 

SAVUNMA SANAYİİ YENİ SİSTEM GELİŞTİRDİ

Savunma Sanayii Uzmanı Arda Mevlütoğlu, elektronik teknolojilerindeki ilerlemeyle beraber helikopterler için, bu tür tehditleri saptayarak pilotu uyaran sistemlerin geliştirilmeye başlandığını söyledi.

HELİKOPTERLER İÇİN TESPİT SİSTEMLERİ

Son zamanlarda elektronik teknolojilerindeki ilerlemeler ile birlikte helikopterler için, bu tür tehditleri önceden saptayıp pilota uyarı veren sistemlerin geliştirilmeye başlandığını vurgulayan Mevlütoğlu, bu amaçla çok değişik şekillerde çalışan, farklı yöntemler kullanan sistemlerin var olduğunu ifade etti. Bunları iki ana grupta sınıflandırmanın mümkün olduğunu söyleyen Mevlütoğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Gelişen teknoloji sayesinde faal olsun pasif olsun bu tip engel tespit sistemlerinin geliştirilmeleri ve entegrasyonları oldukça ucuzlamış durumda. Bu sistemler şüphesiz bu gibi riskleri sıfırlamaz, ancak önemli ölçüde azaltılmalarını sağlar."