Milli Egemenlik caddesi üzerinden geçerek Musa Anter parkına gelen 25 kişilik gruba partili oldukları tespit edilen 10 kişi daha katılıp 35 kişi ile parkta miting yapan gruba halkın destek vermemesi ve katılımın az olması gözlerden kaçmadı.

YÜRÜYÜŞTE 25, PARKTA 35 KİŞİ

HDP merkez örgütü tarafından dün öğle saatlerinde Van'da "vicdan ve adalet nöbeti" adı altında miting yapıldı. İçlerinde Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, Van Milletvekilleri Adem Geveri, Nadir Yıldırım, Bedia Özgökçe Ertan, Nadir Yıldırım, Lezgin Botan, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Batman Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat ile HDP Van İl ve ilçe başkanlarının bulunduğu grup HDP binasında toplanıp, il binası önünden Cumhuriyet Caddesi üzerinde yürümek istedi. Polis tarafından izin verimeyen yürüyüş güzergahında yürümek isteyen milletvekili ve partililerle polis arasında yaşanan kısa bir tartışmadan sonra 14'ü milletvekillerinden oluşan 25 kişilik grup izin verilen Milli Egemenlik caddesi üzerinde kaldırımdan geçerek Musa Anter parkına ulaştı. Yaya olarak saat 12.30 sıralarında parka gelen 25 kişilik gruba, HDP üyesi 10 kişide parkta katılıp saat 14.00 da mitingi başlatırken, halkın alaka göstermeyip katılmadığı miting 35 kişi ile başlayıp sona erdi.

ÇAĞIRDILAR, HALK GİTMEDİ

35 kişi ile miting yapan HDP'nin ilk kez Van'da bu kadar az sayıda bir katılımla miting yapması gözlerden kaçmazken, mitingcilerin yürüyüşü esnasında ve miting bölgesinden davette bulunduğu halkın kendilerine cevap vermeyip mitinge gelmemesi farklı vilayetlerden gelen 14 milletvekilinin de içerisinde yer aldığı grubu şaşkına uğratırken 25 kişiyle başlayan miting 35 kişi ile son buldu.

310 BİN OY ALMIŞTI

HDP, 1 Kasım seçimlerinde Van genelinde toplam 310 bin oy alarak birinci parti olmuştu.