7 Ağustos'taki tarihi Yenikapı mitingine davet edilmeyen ve yeni anayasa görüşmelerinde şimdilik dışarıda bırakılan HDP için siyaset yapmanın koşulları ağırlaşıyor. Uzmanlarda HDP'nin giderek siyasetin dışına itildiği görüşü hakim.

7 HAZİRAN'IN ÇOK GERİSİNDE KALDI

7 Haziran 2015'te yapılan genel seçimlerde yüzde 13,1 oy alarak çok önemli bir başarıya imza atan Halkların Demokratik Partisi  1 Kasım'da gerçekleştirilen erken seçimde ise oyu yüzde 10,75'e gerilemişti.

 Kendi tabanını korumak açısından sıkıntı yaşamadığı görülen HDP'nin 15 Temmuz sonrasındaki durumunu DW Türkçe'ye değerlendiren Metropoll Araştırma şirketi sahibi Prof. Dr. Özer Sencar, darbe girişimi sonrasında toplum genelinde AK Parti'ye desteğin arttığına, bu süreçte HDP'nin oy oranınının da yüzde 8'ler seviyesine gerilediğine dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan HDP'nin Yenikapı mitingine neden davet edilmediğini, "PKK ile FETÖ'yü ayrı kefeye koymam. Böyle bir örgütle işbirliği yapanı davet etmem. Davet edersem, gazilere, şehitlere bunu anlatamam" sözleri ile açıklamıştı. Sencar'a göre, HDP'nin mitinge davet edilmemesi veya AKP, CHP, MHP arasında gerçekleştirilen görüşmelere çağrılmaması kendi seçmeni açısından olumsuz bir etki yaratmıyor. Ancak geçen son bir yılda HDP'de Kürt oyları dışındaki oyların ciddi bir erime yaşadığına işaret eden Sencar, "Türk siyasetinde milliyetçi söylemler arttıkça ve etkinlik kazandıkça, HDP ve PKK'yı aynı kefeye koyan açıklamalarda artıyor. Bunun da etkisiyle HDP oyları giderek baraj altında sabitleniyor" diye konuştu.