Yeni yasama döneminin ilk Meclis Genel Kurulu'nda HDP Siirt Milletvekili Besime Konca için oluşturulan Başbakanlık tezkeresi okundu. Besime Konca'nın milletvekilliği düşürüldü.

BU İLK DEĞİL

Bundan öncede, Anayasa Mahkemesinin, TBMM Genel Kurulunun HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin kararının iptal isteminin ret gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

BARZANİYE DESTEK VEREN HDP’DEN BİR SKANDAL DAHA

Osman Baydemir, parti genel merkezinde gündemde olan konulardan birisi olan hükümete sınır ötesi askeri harekat yetkisi verecek olan tezkerenin süresinin uzatılmasına dair açıklamaları değerlendirdi. Baydemir, Meclis’e sunulan ve yarın da görüşülecek olan tezkereye ‘Hayır’ oyu vereceklerini duyurmuştu.

Osman Baydemir, “Bütün herkesi de bırakın çatışmaya, savaşa su dökmeye davet yapıyoruz. İçeride ve dışarıda savaş politikalarına ‘hayır’ demeye davet yapıyoruz” dedi.

'TEZKEREYE EVET DİYENLER, OHAL'E DE EVET DİYECEKLER'

Ayrıca Osman Baydemir, “Bu tezkere ‘Evet’ diyenler, aynı halde OHAL rejimine ‘Evet’ diyecekler bunu bilsinler. Vebal almış olacaklar ve tarihe karşı sorumlu olmuş olacaklar” yorumunu yaptı.

Öte yandan Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP’den Mesud Barzani’ye ‘tüm gücümüzle yanınızdayız’ mesaji gönderildi.