Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin başarıyla püskürtülmesinin ardından dış güçlerin talimatlarıyla terör örgütleri PKK ve DAEŞ Türkiye'de 'iç savaş' çıkarmak için harekete geçti.

Terör örgütü PKK, darbe girişimine karşı cansiperane bir mücadele veren polis ekipleri ile vatandaşları hedef almaya başladı. Saldırılar sonucu çok sayıda vatandaş ve polis şehit düşerken, yüzlerce yaralının tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.

HDP nerede?

Bu süreçte gerek darbe girişimine kalkışan FETÖ, gerekse PKK ve DAEŞ'e karşı üç siyasi partiden sürekli olarak birlik mesajları verildi. AK Parti, CHP ve MHP'nin bu tutumuna Meclis'teki diğer parti olan HDP ise tamamen sessiz kaldı. Parti, PKK saldırılarına yönelik açıklama yapmaktan kaçınırken, yaptıkları açıklamalarda ise 'PKK' vurgusunun olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Gaziantep'te siyasi çıkar arayışı

Onlarca terörist saldırı sonrası herhangi bir çaba sarf etmeyen ve partililerine de çağrılarda bulunmayan HDP, Gaziantep saldırısından 'saniyeler sonra' düğmeye bastı.

Gaziantep'te kına gecesinde düzenlenen 'canlı bomba' saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 54'e yükseldi. Bunların 29'u çocuk!

İlk HDP'liler gitti

Patlamanın hemen ardından bölgeye HDP'lilerin akın ettiği öğrenildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay da saldırının düzenlendiği gece olay yerinde yaşananları ve daha önceki saldırılarda hareket etmeyen HDP'lilerin bir anda örgütlenerek hareket ettiğini doğruladı.

Demirtaş 'sahiplendi'

Doğu ve Güneydoğu'daki PKK saldırılarının ardından bölge halkı ve polislerin şehit düşmesine ses çıkarmayan Demirtaş, Gaziantep'teki saldırının düzenlendiği düğün için 'partilimizin düğünüydü' söylemiyle olayı ele aldı. Demirtaş'ın saldırının gerçekleştirildiği yer için de 'seçilen kitle tesadüf değildir' iddiasıyla olayı HDP kanadına çarpıttığı net bir şekilde görüldü.

HDP'nin resmi söylemi: Partilimiz

HDP, saldırının ardından yapmış olduğu yazılı açıklama kapsamında da 'parti' söylemine vurgu yaptı. Açıklamada, "Partili üyelerimizin düğününe yönelik terör saldırısı sonucunda salında bulunan çoğunluğu kadın ve çocuk çok sayıda yurttaşımız yaşamını yitirdi, çok sayıda yaralımız var" ifadeleri kullanıldı.

Cenazeden 'iç savaş' çıkaramadılar

Gaziantep'teki terörist saldırıda yaşamını yitiren 51 kişiden 37'sinin cenazesi bugün toprağa verildi. Cenaze töreni esnasında kente dışarıdan geldiği öğrenilen bir grup terör yandaşı, alanda bulunanları provoke etmeye kalkıştı. Bunun üzerine Gaziantepli vatandaşlar ile güvenlik güçleri provokasyona izin vermeyerek grubu olay yerinden uzaklaştırdı.

Vatandaşlar HDP heyetini yuhalarken, slogan ve provokasyon talimatının Yüksekdağ tarafından verilmesi dikkati çekti.

'Oradan oy aldık tabi gideceğiz' skandalı

Demirtaş'ın yardımcılarının da Twitter'dan skandala çanak tuttuğu net bir şekilde görüldü. Gaziantep saldırısına yönelik olarak HDP'nin sürdürdüğü siyasetin nedeni Saruhan Oluç ile Alp Altınörs dile getirdi.

Sokağa çıkmaya başlıyorlar

15 Temmuz sonrası gerek FETÖ'ye karşı gerekse PKK'ya karşı yurdun dört bir yanında düzenlenen yürüyüş ve nöbetler için herhangi bir çalışmada bulunmayan HDP, Gaziantep saldırısı sonrası tüm Türkiye'deki partililere 'sokağa çıkın' çağrısında bulundu.

'Özsavunma' çağrıları başladı

6-7 Ekim olayları sırasında halkı sokağa çağıran ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan HDP, şimdi de halkın silahlanarak özsavunmaya geçmesini istedi.

HDP Kartal İlçe Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan "Özsavunma" çağrısı, tepkiyle karşılandı. Bunun üzerine hesabın tweetleri gizliye alındı.

Yeni Şafak