DAEŞ örgütüyle mücadelede son bilançoyu açıklayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP'lilere sert çıktı: Siz kimin ülkesinde siyaset yapıyorsunuz? Kimin vatandaşısınız?

Türkiye hiçbir terör örgütüne izin vermeyecek. Türkiye bu konuda etkili bir mücadele yürütmektedir. 98 ülkede 3 bin 798 kişiyi Türkiye sınır dışı etmiştir. Çatışma gruplarıyla irtibatlı olabileceği değerlendirilerek. 5 bin 803 kişi gözaltına alınmıştır, 2 bin 203'ü yabancıdır. Sadece 2016 yılında 2 bin 147 gözaltına alınmış bunun 473'ü yabancıdır. 865 kişi tutuklanmıştır. Başka ülkelere de hep çağrımızı yineledik, kaynak ülkelerden ülkemize bunların gelmemesi esastır. AB ülkelerine, diğer ülkelerine görev düşmektedir. Türkiye burada 3 milyon kişiyi misafir etmiştir. Bugüne kadar 15 milyardan fazla harcama yapmıştır. Başka ülkelerden de söylenen yardımlar henüz gelmiştir. Bu kadar ağır bir sorunla başetme çabası içerisindeyiz hem de kendi yapmamız gereken işleri yapmak durumundayız.

"SİZ KİMİN ÜLKESİNDE SİYASET YAPIYORSUNUZ?"

Bizim KHK çıkarırken öncesinde yapılan, sonrasında yapılan çalışmalar var. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda kararlar alıyor. Hangi kararın verileceği değerlendirmeler sonunda ortaya çıkıyor. Türkiye'yi kimse tehdit etmesin. 6-7 Ekim olayları Türkiye'de kara bir lekedir.  Siyasi sorumlular bunu kullanmamalı. O zaman sokağa çıkma çağrısında bulunan kişiler vardı. Ülkemizin menfaati ne gerekiyorsa değerlendirmeleri yapar, kararları alırız. Herkes kendi ülkesiyle ilgili kaygılarda bulunsun. Suriye başka bir ülkedir, önce sormak lazım, kimin vatandaşısınız, kimin ülkesinde siyaset yapıyorsunuz. Kendi vatandaşınızın huzur ve güvenini nasıl bu kadar heba etme kolaylığı içerisinde bulunuyorsunuz. "Suriye'de bir hadise olursa Türkiye'de şunu yaparız" demez siyaseten icra edilecek bir şey değildir. Herkesin lehinde olacak politikaların peşinde gitmelerini tavsiye ederim.