DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasını proveke ettiği için 25 Ekim 2016 günü gerçekleştirdği proveke eylemlerine katıldığı için 'Terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet yapmak' iddialarıyla 1.5- 9.5 seneye kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

GELİP ORADA OTURACAK

Silivri Cezaevi'nde tutuklu olarak yer alan Sebahat Tuncel, SEGBİS sistemi ile duruşmaya katılmaya  için, Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya katılmama kararı aldı. Duruşma salonundan Silivri Cezaevi'ne yapılan bağlantıda, SEGBİS kamerasına çıkan cezaevi personeli, Tuncel'in SEGBİS odasına gelmediğini ve SEGBİS ile duruşmaya katılmak istemediğine dair dilekçe verdiğini bildirdi. Tuncel'in duruşmaya katılmamasına tepki veren mahkeme başkanı, "Olur mu böyle bir şey. Gelip orada oturacak yok öyle birşey. Katılıp katılmayacağına biz karar veririz o değil" dedi.

MAHKEME:MUTLAKA SEGBİS ODASINDA HAZIR BULUNSUN

Duruşmada daha sonra söz alan Tuncel'in avukatları Şivan Cemil Özen ve Cemile Turhallı Balsak, bu davanın Tuncel'in tutuklu yargılandığı ve güvenlik nedeniyle Malatya'ya nakledilen dava ile birleştirilmesini talep etti.