Barış Anneleri İnsiyatifi ile birlikte Atatürk Parkı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte çatışmalı ortamın son bulması çağrısında bulundu.

"Barış ve çözümün tek anahtarı olduğuna, onun da İmralı'da olduğuna" işaret eden HDP'li Başaran, şöyle konuştu:

"Onlar tank, top ve tüfekleriyle bizleri sindiremeyecek. Onun için, onların korkuları o kadar büyük ki, bizden o kadar korkuyorlar ki, bu halkın iradesi o kadar gözlerini korkutmuş ki, her gün yeni yeni silahları icat ederek, bu halkın üzerinde kullanıyorlar.

"Barışın tek bir anahtarı var o da Öcalan"

Ama bu uygulamaların sonu yok. Bunun tek çözüm yolu var, sürekli savunduğumuz ama biz savunurken bile sizlerin gözlerinizi, kulağınızı kapattığınız, duymaktan bile çekindiğiniz bir şey var ki, bunun tek çözüm yeri, tek çözüm yolu var Sayın Öcalan'la müzakeredir. Barışın tek bir anahtarı var o da Öcalan'dır.

"Bu topraklarda şu anda bir iç savaş var"

Duymak istemeseler de bu topraklarda şu anda bir iç savaş var ve bu savaşın tek çözüm yeri İmralı'dır ve orada yapılacak müzakeredir.

Dolmabahçe mutabakatına dönme çağrısı

Onun için biz tekrar sesleniyoruz: uygulanan bu politikalardan vazgeçin, bitiremeyeceksiniz. Çünkü bu halkın iradesi öyle tanklarla, toplarla kırılacak bir irade değil. Gerçekten artık biz insanların ölmesini istemiyoruz. Hangi taraftan olursa olsun, tek bir insanın ölmemesi için tekrar o Dolmabahçe Mutabakatına geri dönülsün. Bu işin müzakere ile çözüm yolu denensin, tekrar bu çağrıyı yineliyoruz."