Kars'ta HDP'li Belediyelere Operasyon: 19 Gözaltı

Günün ilk saatlerinde PKK/KCK soruşturması kapsamında Kars merkezli düzenlenen operasyonda HDP'li belediye yöneticilerinin de içinde bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Kars'ta HDP'li Belediyelere Operasyon: 19 Gözaltı

Kars'ta HDP'li Belediyelere Operasyon: 19 Gözaltı

Kars'ta başlayan  PKK/KCK operasyonlarında terör örgütünün siyasi kanadı HDP mensubu belediyecilerin de içinde bulunduğu 12 kişi gözlatına alındı.

Aktarılan bilgiye göre operayon öncesinde hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP'lilerin içinde Belediye Başkan yardımcıları Şevin Alaca ile Muazzez Çağrıtekinci, HDP Belediye Meclis üyeleri, HDP İl Genel Meclis üyeleri, HDP İl Başkanı Cengiz Anlı ile partinin bazı ilçe teşkilatı yöneticilerinin de yer alıyordu.

Söz konusu isimlerin suçlarının ise ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' olduğu belirtildi.

Bu doğrultuda şafak vakti, Kars İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından yapılan baskın adreslerinde Belediye Başkanlığı binası ile HDP İl binası da vardı.

PKK'NIN BARIŞ ÇADIRINDA YER ALDILAR

Operasyon sonucunda gözaltına alınan şüphelilerin, 2014-2015'te, Kağızman ilçesi Çemçe-Madur bölgesi kırsal alanında PKK terör örgütü tarafından kurulan sözde barış ve canlı kalkan çadırında yer aldıkları, söz konusu bölgedeki örgüt mensuplarına yaşamsal malzeme temin ettikleri, teröristlerin "sözde şehitliği" için düzenlenen açılışa katıldıkları belirlendi.

Şüphelilerin ayrıca PKK terör örgütünün Avrupa yapılanması KCDK-E'ye bağlı şekilde Avrupa ülkelerinde faaliyet yürüten illegal dernek adına toplanan paraları örgütle irtibatlı kişilere dağıttıkları, PKK terör örgütünün kadın yapılanması toplantılarına katıldıkları ve burada aldıkları örgütsel talimatları uyguladıkları, PKK/KCK terör örgütü güdümünde yayın yapan haber sitelerine konuşarak örgüt propagandası yaptıkları tespit edildi.

Zanlıların gözaltına alınma gerekçeleri arasında, "ölen veya tutuklanan örgüt mensuplarının aile üyelerini işe almak, terör örgütünün şehir yapılanması içinde faaliyet yürütmek, ihalelere girecek kişileri örgüt talimatıyla tehdit etmek ve engellemek, PKK/KCK terör örgütünün sözde anayasası olarak kabul edilen KCK sözleşmesi kapsamında ilçe, köy ve mahalle komisyonları yapılanmalarında faaliyet yürütmek" de bulunuyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR