Korsan koridorun Suriye ayağında görev alan PKK-PYD’nin Türkiye’deki siyasi uzantısı olan HDP’nin resmi sözcüsü Osman Baydemir, Irak Meclisi’nce görevden alınan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’i telefonla arayıp ‘yanınızdayız’ dedi.

HDP’nin süreç ilerledikçe Türkiye’nin Barzani karşıtı adımlarını önleme adına miting, gösteri tarzında provokatif faaliyetlerde bulunacağı Erbil yönetimine bildirildi. Kerkük Valisi Kerim ise Baydemir’in destek açıklamasını sosyal medya hesabında doğruladı.

HDP yönetimi Suriye’de PKK, Kuzey Irak’ta ise Barzani eliyle Akdeniz’e ulaşması amaçlanan terör koridorunun en önemli adımı olarak gösterilen 25 Eylül Referandumu konusunda Türkiye’nin yaptırım ya da müdahele gibi yollara başvurması durumunda İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Mersin gibi illerde mitingler düzenlemeyi amaçlıyor. Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP, Habur’da insan koridoru oluşturmayı, bölgeye binlerce sivil sevk etmeyi amaçlıyor.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, IKBY'nin referandum kararına ilişkin sert uyarıda bulunarak, " Barzani ateşle oynamakta, bu ateş ilk kendisini yakacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, IKBY'nin referandum kararına ilişkin, " Bu, tehlikeli bir yol, doğru bir iş değil, yanlış yapıyor. Barzani ateşle oynamakta. Bu ateş Barzani'yi önce yakar, sonra da başkalarını yakar. Doğru olan bu ateşle oynamaktan vazgeçmek, aklıselime teslim olmak, referandumu iptal etmektir." açıklamasını yaptı.