Kamulaştırma kararının ardından boşaltılan evlerin yıkımının devam ettiği tarihi Sur ilçesindeki Alipaşa Mahallesi’nin bir bölümü polis bariyerleri ile kapatıldı. Bunun üzerine HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Ziya Pir ve İmam Taşçıer’in içinde bulunduğu yaklaşık 10 kişilik partili grup oturma eylemi başlattı.

Mahalle sakinlerinden bazılarının endişeli gözlerle izlediği oturma eylemi vatandaşlar tarafından destek görmedi. HDP’lilerin oturma eylemi sürüyor.

HDP'nin daha önceki eylemlerine de halk ilgi göstermemişti.

Milli Egemenlik caddesi üzerinden geçerek Musa Anter parkına gelen 25 kişilik gruba partili oldukları tespit edilen 10 kişi daha katılıp 35 kişi ile parkta miting yapan gruba halkın destek vermemesi ve katılımın az olması gözlerden kaçmadı. 

YÜRÜYÜŞTE 25, PARKTA 35 KİŞİ

HDP merkez örgütü tarafından dün öğle saatlerinde Van'da "vicdan ve adalet nöbeti" adı altında miting yapıldı. İçlerinde Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, Van Milletvekilleri Adem Geveri, Nadir Yıldırım, Bedia Özgökçe Ertan, Nadir Yıldırım, Lezgin Botan, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Batman Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat ile HDP Van İl ve ilçe başkanlarının bulunduğu grup HDP binasında toplanıp, il binası önünden Cumhuriyet Caddesi üzerinde yürümek istedi. Polis tarafından izin verimeyen yürüyüş güzergahında yürümek isteyen milletvekili ve partililerle polis arasında yaşanan kısa bir tartışmadan sonra 14'ü milletvekillerinden oluşan 25 kişilik grup izin verilen Milli Egemenlik caddesi üzerinde kaldırımdan geçerek Musa Anter parkına ulaştı. Yaya olarak saat 12.30 sıralarında parka gelen 25 kişilik gruba, HDP üyesi 10 kişide parkta katılıp saat 14.00 da mitingi başlatırken, halkın alaka göstermeyip katılmadığı miting 35 kişi ile başlayıp sona erdi.