Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir zamanında hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı çerçevesinde terör örgütü PKK'nın saldırıları neticesinde büyük zarar gören Sur'un cazibe merkezi haline getirilmesi adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve belediye tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor.

RIZALARIYLA EVLERİNİ BOŞALTTILAR

Sur'un hak ettiği tarihi kimliğine kavuşması adına sürdürülen çalışmaları engellemek için çaba gösteren HDP'lilere mahalle sakinleri uymadı. HDP Genel Merkezi'nin açıklaması ve sonrasında milletvekillerinin sosyal paylaşım sitelerinde ve yaptıkları "Evlerinizden çıkmayın, yoksa evlerinize, arsalarınıza el koyacaklar" şeklindeki çağrılar karşılık bulmadı. 3 gün evvel HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Ziya Pir ve İmam Taşçıer de Alipaşa Mahallesi'nde yıkımı engellemeye çalışma teşebbüsü, vatandaştan karşılık bulmadığı için sonuçsuz kalırken, sosyal medyada konuyla alakalı söz konusu tarafın yaptığı asılsız iddialara da karşılık bulmadı.

Söz konusu mahallelerde oturan bir kaç ailede ücretini devletin ödediği nakliye araçlarıyla evlerini boşalttı.

KİMSE MAĞDUR EDİLMEDİ

Alipaşa-Lalebey mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Tarihi Diyarbakır Surları bölgesinde Valilik, Büyükşehir ve Sur Belediyesi ile TOKİ tarafından sürdürülen çalışmalarda hak sahiplerine ödemeler tamamlandı.

Proje ile bölgenin gecekondular ile plansız yapılardan temizlenmesiyle ortaya çıkan 30 bin 372 metrekarelik alanın TOKİ'ye devri gerçekleşti. Evleri yıkılan ailelerin bir kısmına TOKİ'nin Çölgüzeli Konutları'ndan ev verildi. Bu konutlardan almak istemeyenlere ise evlerinin bedeli nakit olarak ödendi. Hak sahibi olmayan ailelere de kira yardımı yapılırken, evlerinin taşınması için nakliye giderleri karşılandı.