Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte vatandaş hem kurban kesimi için hemde etleri kesmek için bıçak araştırmalarına başladı. Piyasadaki bıçakçı esnafı, kesim ve etin işlenmesi için kullanılacak bıçaklar hakkında vatandaşı uyardı. Bıçak ustaları özellikle Uzakdoğu ülkelerinden gelen bıçakların, ve piyasada ucuza satılan bıçakların kullanılmamasına dikkat çekti.

Kırklareli'de bıçak üreten ve bileyicilikle uğraşan esnaf, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasından dolayı işlerde yoğunluk yaşıyorlar. Gece yarılarına kadar çalışan ustalar, hem bıçak üretimi yapıyorlar hemde vatandaşların getirdikleri bıçakları bileği taşında biliyor.

Usta bıçakçılardan İbrahim Buçak, vatandaşları ucuz bıçakları hayvan kesenlerin kullanmaması gerektiğini, bu şekilde hayvanların acı çekeceklerini söyledi. Ülkenin pek fazla yerinde kaliteli bıçakların üretildiğini belirten Buçak, vatandaşlarında kaliteli ve yerli bıçakları kullanmaları gerektiğini vurguladı.

SAĞLIKLI HAYVAN NASIL ANLAŞILIR?

Sağlıklı kurban, iri ve diri bir vaziyette olur.Kurbanlık hayvan bakılırken kör, topal gibi hayvanlara bakılmamalıdır. Hayvanın tüylerinin parlak ve canlı olması gerekmektedir. Herhangi bir yerinde sakatlık ve ciddi yaraların bulunmadığına emin olun. Sağlıklı ve besili kurban, yandan ve üsten bakıldığında geniş ve dikdörtgen, arkadan bakıldığında ise kare şeklinde olmalıdır. Hayvanın gözleri canlı olup hareketlerinde bir sınırlama olmamalı.