Mescid-i Aksa'ya girebilen Filistinli halk, sevinç eylemlerinde bulundu, avluda secde ederek toprağı öptü. Mescid-i Aksa'nın avlusunda toplanan Filistinli vatandaşlar, tekbir getirerek gruplar halinde slogan attı.

Güneş batmaya yakın zamanda, sayıları onbinlere ulaşan kalabalık grup, ezanın okunmasından sonra akşam namazını kıldı. Namazdan sonra gençler ve çocuklar, tatlı ve şekerleme dağıtıldı.

Diğer yandan işgal altındaki Doğu Kudüs'ün bir çok bölgesinde de havai fişekler atıldığı görüldü. Öte yandan, Kudüs çevresinde Filistinli şoförler, korna çalarak Mescid-i Aksa'nın açılması kutlamalarına eşlik etti.

Kudüsün etrafında kutlama yapanların yanına giden Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyni'nin omuzlarda taşındığı görüntüler de sosyal medyada yoğun ilgi gördü.

İsrail yönetimi, iki hafta aradan sonra dün Mescid-i Aksa'ya giren Filistinlilere plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etmiş ve dışarı çıkarmaya çalışarak her zamanki gibi terör faaliyetlerine devam etti. Mescid-i Aksa'ya girişleri cuma namazında 50 yaş ile sınırlayan İsrail yönetim, işgal altındaki Doğu Kudüs'e çıkan bir çok yolda kontrol noktaları oluşturarak, Filistinli vatandaşların Mescid-i Aksa'ya ulaşmasını önlemişti.