Pazartesi günü meydana gelen büyük güneş tutulmasından sonra bir çok insanın aklına aynı soru geldi: Bir daha ne zaman olacak? The Washington Post'un geliştirdiği web aracı sayesinde bu soruya yanıt bulabilirsiniz.

Neredeyse her iki senede bir, dünya'nın bir köşesinde tam bir güneş tutulması gerçekleşiyor. Türkiye'de en son tam tutulma 1999'da yaşanmıştı. Eğer The Washington Post'un aracına bakacak olursak, Türkiye'den izlenebilecek olan bir sonraki tam tutulma, 21 Nisan 2088'de gerçekleşecek. Fakat eğer tam tutulmaları yakalamak için dünya'yı dolaşmaya gönüllüyseniz, önümüzdeki 100 sene içerisinde 69 farklı tam tutulma daha gerçekleşecek.

Bu araç sayesinde, 100 sene yaşadığınızı var sayarsak gelecekte ömrünüz dahilinde kaç tam tutulma gerçekleşeceğini gösteriyor. Tek yapmanız gereken doğum yılınızı girmek.

EN SON AMERİKA'DA GÖZLENDİ

Bilim insanlarının "ABD'den gözlemlenebilen en büyük güneş tutulması" olarak belirttiği gökyüzü şenliği başladı.

NASA tarafından yapılan açıklamada, ABD’de 21 Ağustos tarihinde güneş tutulmasının net olarak gözlemlenebileceği eyalet ve kentlerin ismi açıklandı.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamada, güneş tutulmasının en net şekilde izlenebileceği eyaletler olarak; Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Missouri, Illinois, Tennessee, North Carolina gibi eyaletlerin dışında çeşitli kentlerden de görünebileceği belirtti.

Güneş tutulması ABD'de saat 19.00'dan itibaren net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Türkiye'den de gözlenebilecek tam güneş tutulması ise 20 Nisan 2060'da gerçekleşecek.

Ülkenin önde gelen astronomi kurumlarından Amerika Astronomi Topluluğunun Sözcüsü Dr. Rick Feinberg, AA muhabirine verdiği demeçte "Bu tutulmanın en kayda değer taraflarından bir tanesi, Oregon eyaletinden Kuzey Carolina eyaletine kadar araştırma ekiplerini yerleştirebileceğiniz 41 kilometrelik kesintisiz kara parçası üzerinde gerçekleşiyor olması." dedi.
Feinberg, "Tutulma ülke üzerinden hareket ederken bir araştırma ekibinden diğerine sırayla herkes gözlem yapabilecek ve bu sayede Güneş'in koronasını yaklaşık bir buçuk saatlik süre zarfında sürekli olarak gözlem altında tutabileceğiz. Bu astronomi tarihinde bir ilk." ifadelerini kullandı.