Havayollarının büyük harcamalarla hazırladığı lounge (özel yolcu salonları) beklenilenden daha az bir çalışma gösteriyor. Bundan dolayı ekonomi sınıfı yolcularda da bir kısım ücret dahilinde bu özel bekleme salonlarından faydalanabilecek. Bu şekilde salonlardan elde edilen kazancın arttırılması planlanıyor. Standart şartlarda havalimanının herhangi bir kafe veya restoranında para veren yolcular, bu imkanları daha özel bir ortamda sağlıyor. Ekonomi sınıfı yolcuların, business veya first class sınıfında bulunan yolcularla birlikte aynı imkanlara sahip olmaları, kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak. Havayolu şirketleri bundan gelir kazanırken yolcularında sadakati düşünülüyor.

HANGİ HAVAYOLLARI UYGULUYOR?

Amerika'nın 3 havayolu; Delta, United ve American Airlines'ın yanında Etihad, Emirates gibi büyük Körfez havayolları ile birlikte ile Türk Hava Yolları, lounge'larını yolcularına bir miktar ücret karşılığında ekonomi sınıfı yolcularına da uyguluyor.

Türk Hava Yolları, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda iç hat lounge’lardan faydalanmak için yolcu başına 50 TL; dış hatlarda ise 100 TL alıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlarda bulunan lounge hizmetinden ise 70 TL ücret karşılığında faydalanmak mümkün.