Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir bildiri de ile uçuş yerlerine ve bölümlerine 9 kilometreden daha yakın mesafade veya  bölümlerde uçurtma ve balon havada yer alması veya havai fişek gösterisi yapılmasını yasakladığını duyurdu.

 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından konuyla ilgili olarak yayınlanan genelgede şöyle açıklamalarda bulunuldu:

"Havaalanlarının, helikopterlerin ve hava uçuş araçlarının diğer iniş kalkış alanlarının yakın bölgesinde izin alınmadan  uçurtma ve balon uçurulması ile havai fişek/lazer gösterileri gibi uçuş emniyetini olumsuz etkileyen olaylara ilişkin yayımlanan genelge 22 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Havaalanları ve heliportların yanısıra suya iniş/kalkış alanları ve SHGM tarafından yetkilendirilen iniş şehitlerini de kapsayan bildiri ile, bahsi geçen izini olmayan uçuşların 9 km uzaklıkdan daha kısa mesefelerde yapılması yasaklandığı duyurulmuştur. Lazer ve havai fişek atışları ve gösterşmleri konusunda ise lazer ışınından arındırılmış uçuş çevresi ve hava sahası kısıtlamaları kapsamında düzenleme yapılmıştır.

Uçuş emniyeti olumsuz etkileyen bu tür faaliyetlerde bulunan ve kurallara riayet etmeyen işletme ve şahıslar hakkında idari işlem gerçekleştirilecektir."