Hatay'daki Yangınlarla Alakalı HDP'de Dikkat Çeken Çıkış Geldi

PKK'nın üstlendiği Hatay'da meydana gelen orman yangınlarıyla alakalı PKK destekçisi HDP'den açıklama geldi.

Hatay'daki Yangınlarla Alakalı HDP'de Dikkat Çeken Çıkış Geldi

Hatay'daki Yangınlarla Alakalı HDP'den Dikkat Çeken Çıkış Geldi

Hatay'ın Belen ilçesinde yer alan ormanlık alanda 9 Ekim tarihinde başlayarak, Arsuz ile İskenderun ilçesindeki yerleşim alanlarına gelen ve 33 saatin ardından kontrol alınabilen yangının akabinden, görevlilerin hasar belirleme faaliyetleri başladı.

Rüzgarın da tesiriyle ilçedeki yerleşim alanlarına sıçrayan yangın oldukça güç bir şekilde söndürülüp kontrol altına alınabildi.

Alçak PKK'lı teröristlerin çıkardığı orman yangınlarıyla alakalı dikkatlerin çevrildiği HDP'den destek verdiği terör örgütü için ilgi çeken bir açıklama geldi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar aracılığıyla yapılan açıklamada, 'Orman yangınlarının sorumlularını lanetliyoruz' başlığı altında verilen yazıda şu ifadeler kullanıldı:

'Kimden gelirse gelsin ve hangi nedenle olursa olsun, ormanların yakılmasının ve eko sistemin tahrip edilmesinin karşısında kararlı tutumumuzu sürdüreceğiz'

HDP'nin destek verdiği PKK'nın çıkardığı yangının ardından HDP'nin açıklaması:

'Hatay, iki gün boyunca yandı. Ne yazık ki, her yıl yaz aylarında ülkenin birçok bölgesinde büyük orman yangınları nedeniyle halkın, bütün toplumun zenginliği olan ormanlarımız tahrip oluyor. Bizler doğanın efendisi, hakimi değil bir parçasıyız ve en önemli görevimiz, doğayı koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Doğaya yönelik saldırılar asla kabul edilemez, asla hoş görülemez.

Doğa, ormanlar ve eko-sistem bütün canlılara aittir. Nerede ve hangi nedenle olursa olsun, doğaya karşı geliştirilen her türlü saldırı bütün insanlığa karşı yapılmış saldırılar kadar ağır bir suçtur. O nedenle doğaya yönelik her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz. Bu iktidarın ormana, doğaya ve eko sisteme bakışı son derece sorunludur. Şaibeli ihalelerle satılan yangın söndürme uçakları; güvenlik bahanesiyle yakılan hektarlarca arazi; günlerce, haftalarca bilerek müdahale edilmeyen yangınlar ve tahrip edilen yaşam alanları; imara açılsın diye rant alanı yaratmak için çıkarılan yangınlar; maden sahası yaratmak için yakılan ormanlar...

Ormanlık alanlar yandıktan sonra o topraklarda yükselen otelleri ve villaları; açılan maden ve taş ocaklarını, kısacası rant uğruna ülkenin geleceğini yakan anlayışı unutmuyoruz. Bu vesileyle bir kez daha, kimden gelirse gelsin ve hangi nedenle olursa olsun, ormanların yakılmasının ve eko sistemin tahrip edilmesinin karşısında kararlı tutumumuzu sürdüreceğiz. Nerede olursa olsun, ekolojik dengelerin ve sistemin korunması mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR