Hatay'daki Yangın 5 Gün Sonra Kontrol Altına Alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'daki orman yangınıyla alakalı '93 saatlik müdahalenin ardından yangın kontrol altına alındı.' açıklamasında bulundu.

Hatay'daki Yangın 5 Gün Sonra Kontrol Altına Alındı

Hatay'daki Yangın 5 Gün Sonra Kontrol Altına Alındı

Bakan Pakdemirli, söndürme faaliyetler esnasında beş aracın kaza yaptığını, 15 orman işçisinin hafif yaralandığını bildirdi.

'93 SAAT SONRA KONTROL ALTINA ALINDI'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamalarında öne çıkan ifadeler şu şekilde;

'93 saatin sonunda yangın kontrol altına alındı.

150 km sahanın içinde yeni yol açmak zorunda kaldık. Koşulları zor olan bir arazide çalıştık. 5 aracımız kaza yaptı, 15 işçimiz hafif yaralı. İlk 2 gün yerleşim yerlerinin tehdidini bertaraf etmek durumundaydık. Onun için biraz daha yangınla mücadelemiz biraz daha uzadı.

'ORMAN TEŞKİLATIMIZIN DA ALACAĞI DERSLER VAR'

Kuzey batıya yüklenmemiz çok önemliydi. Çok daha erken sonuç alabilirdik. Kuzey batı tarafını geçirseydik, Belen ve Arsus ilçelerinin de ciddi risk altına girmesi söz konusu olabilirdi. Bunu da arkadaşlarımız engellemiş oldu.

Uzun süren musibetlerden hepimizin alacağı dersler var. Orman teşkilatımızın da alacağı dersler var.

İlk kez İHA'ların vazgeçilmez olduğunu gördük. Vatandaşlarımıza bir kez daha özellikle ormanlar ve ormanlık alanlarla ilgili uyarıyoruz. Ağaçların yetişmesi yıllar alıyor. Elbette biz burayı ağaçlandıracağız. Yaban hayat da etkileniyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR