Hatay Valiliği, Suriye'den Türkiye'ye girmek isteyen 5 canlı bombanın yakalandığını açıkladı.

Hatay'da "canlı bomba" eylemi hazırlığındaki 2'si Türk, 3'ü Suriyeli 5 teröristin yakalandığı aktarıldı.

ÇOK YÖNLÜ SORUŞTURMA

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye’den Türkiye'ye canlı bomba eylemi yapmak üzere gelen 5 eylemcinin, dün Hatay MİT Daire Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen ortak operasyonla şehir merkezine varamadan yakalandıkları aktarıldı.

Teröristlerden ikisinin vücutlarına sarılı ve patlamaya hazır durumdaki intihar kemerlerinin herhangi bir can ve mal kaybı olmadan ele geçirildiği vurgulanan açıklamada, "Teröristlerle ele geçirilen canlı bomba yeleklerinde yapılan ilk araştırmada patlayıcıların 'parça etkili el bomba fünyeli' olduğu anlaşılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, 3'ü Suriyeli, 2'si Türk uyruklu 5 teröristin gözaltına alındığı, olayla alakalı çok yönlü soruşturmanın sürdürüldüğü ifade edildi.

OPERASYONLAR TÜRKİYE GENELİNDE SÜRÜYOR

Emniyet güçleri Ramazan Bayramı'ndan önce Türkiye genelinde 'Huzur Arefe' operasyonları başlattı. 81 ilde yürütülen bu operasyonlarda havaalanları, otogarlar, şehirlerarası otoyollarda sıkı güvenlik önelemleri alındı. Yapılan operasyonlarda çok sayıda lişi gözaltına alındı. Emniyet güçlerinin operasyonları bayramda da devam edecek