Valilik tarafından yapılan açıklamada, Şemdinli ilçesi Derecik Tabur Merkezine Balkayalardan, Umurlu Bölük Merkezi ve Gedik Tepe Karakoluna ise Kuzey Irak tarafından bölücü terör örgütü mensuplarınca yoğun havan atışı yapıldığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan saldırı neticesi şarapnel parçasından 3 askeri personel hafif şekilde yaralanmıştır. Havan atışının geldiği bölge ve bölücü terör örgütü mensuplarının kaçış güzergahları yoğun ateş altına alınmış olup, konu ile ilgili adli tahkikat devam etmektedir."

Öte yandan Diyarbakır'da da karakola bombalı araçla saldırı girişiminde bulunuldu.

Karakol çevresinde alınan güvenlik tedbirlerinin olası bir faciayı engellediği saldırıda, bir asker hafif yaralandı. hain saldırıyı gerçekleştiren PKK'lı terörist parçalanarak öldü.

Olay, 05.30 sularında, Lice ilçesinde yer alan Duru Jandarma Karakolunda meydana geldi. Alınan ilk bilgilere göre, kadın olduğu tespit edilen terörist, içerisinde yüklü miktarda patlayıcı olan minibüsü karakolda patlatmak istedi.Karakolun çevresinde alınan güvenlik tedbirlerine takılan terörist, aracı yaklaşık 150 metre mesafedeki bariyerin önünde patlattı.


ASKER TEDAVİ ALTINA ALINDI

Patlamada, bir asker kulağının arkasına cam kırıklarının isabet etmesi sonucu yaralandı. Yaralı asker kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. Saldırıyı düzenleyen teröristin bedeni ise parçalara ayrıldı. Patlamanın tesiriyle derin bir çukur oluşan yol, kısa süreliğine trafiğe kapatıldı. Yol, olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmadan sonra yeniden açıldı.

Bölgede incelemeler devame ediyor.