'Hakim ve Savcılara Ayrıcalık Söz Konusu Değildir'

HSK Başkanvekili Yılmaz, hiçbir hakim savcıya farklı ölçü uygulanıp ayrıcalık yapılamayacağını açıkladı.

'Hakim ve Savcılara Ayrıcalık Söz Konusu Değildir'

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, "Danıştay Başkanının kızına jet terfi" ismiyle basında aktarılan haberlere yönelik yaptığı yazılı açıklamada,  mesleğin bağımsızlığını ve tarafsızlığını teminat altına almayı amaçlayan 2802 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun, hakim ve savcıların terfinin ne şekilde ve hangi sürede gerçekleşeceğini açıkça düzenlediğini, HSK ilke kararlarında da bu konunun net olarak belirlenip açıklandığını ifade etti.

Eğitim veya yurt dışı görev veya özel yasaları gereği başka kurumlarda geçici görev ifa edenlerin de ilgili yasa ve HSK ilke kararları gereğince yine iki yılda bir olmak üzere derece terfisine tabi kılındığına işaret eden Yılmaz, tam olarak şunları söyledi:

"Avukatlık mesleğinden bu göreve atananlar için avukatlıkta geçen sürelerin 2/3'ü hakimlik ve savcılık mesleğinde geçmiş gibi kabul edilerek kazandığı derece ve kademe belirlenirken, hakim ve savcılık mesleğine atanmadan önce başka kamu kurumlarında memuriyeti bulunanların, bulundukları derece ve kademe üzerinden atamaları gerçekleştirilmekle birlikte bu süreler hiçbir şekilde hakimlik ve savcılık mesleğinde geçmiş gibi kabul edilmez. Sadece memuriyet de edindiği derece ve kademe üzerinden intibak işlemine tabi tutulur.

Bazı kurumların mevzuatın mümkün kıldığı gibi atandığı görevin derece ve kademesine tabi olma durumu hakim ve savcılar için hiçbir şekilde imkan dahilinde değildir. Hakim ve savcılar yukarıda açıklandığı üzere kazandığı dereceden bu göreve atanır ve belirlenen süre ve şekilde terfi işlemine tabi kılınır. Diğer kamu görevlerinden farklı olarak terfi süreci yasa gereği şeffaf bir şekilde Resmi Gazete'de ilan edilerek paylaşılır. Hiçbir hakim savcıya farklı ölçü uygulanıp ayrıcalık yapılamaz, hiçbir hakim ve savcı bu terfi sisteminin dışında tutulup genele uygulanan ilkeler ile emsal kararlar dışında değerlendirilip terfi ettirilemez."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR