Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından, ad çekme sonucuna göre seçilen adli yargı hakim ve cumhuriyet savcısı adaylarına yönelik atama kararı Resmi Gazete'de ilan edildi.

Gazetede yayınlanan atamalara göre, 6 adli yargı hakim adayı ile 12 savcı adayı, 24 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen ad çekerek belirlemede, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 13. Maddesi kapsamında HSK tarafından ataması gerçekleşti.

DÖRT BİN HAKİM SAVCI İHRAÇ EDİLDİ

HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa, TRT Haber'de katıldığı Uzman Gözüyle Hukuk programında gündeme dair soruları cevapladı.

FETÖ'nün yargıda nasıl teşkilatlandığı ve hangi yöntemleri kullandığına dair bir soru üzerine Kolukısa, örgüt militanlarının "yargıyı ele geçirme" sürecini Teftiş Kurulu üzerinden gerçekleştirdiğini aktardı.

HSK Teftiş Kurulu Başkanı Kolukısa, ‘Bu denli FETÖ'cü hakim ve savcı mevcutken, 15 Temmuz'dan sonra yargı nasıl ayakta durabildi?" sorusunu cevaplayarak, "Türk yargısı ilk defa 15 Temmuz'da darbeye karşı dik duruş sergiledi. Daha evvelki darbelerde alkış tutmuştu. Alkış tutan bir yargıdan, 15 Temmuz'da dik duran bir yargıya geldik. HSYK olarak o gece çok önemli adımlar atıldı. Cumhuriyet Başsavcılarımız o gece hemen darbecilere yönelik soruşturmalar başlattılar, emir ve talimatlar verdiler. Türk yargısı ilk kez dik durarak kendini ispat etti.’ açıklamasını yaptı.