Hakan Fidan Darbeyi Neden Haber Vermedi?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın darbe girişiminden istihbarat almasına rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ve Başbakan Binali Yıldırım'a geç haber vermesiyle ilgili ilginç bir ayrıntıyı paylaştı.

Hakan Fidan Darbeyi Neden Haber Vermedi?

Selvi, "2016 yılı içinde 15 darbe girişimi ihbarı alınmış ancak doğru çıkmamıştı. 15 Temmuz günü alınan darbe ihbarının teyit edilmesindeki ısrar belki de buradan kaynaklanıyordu" diye yazdı. Selvi, darbe girişimini eniştesinden öğrendiğini söyleyen Erdoğan'ın "İstihbarat zafiyeti var" şeklindeki sözlerine ilişkin olarak, şunu belirtti:

"Darbeden saatler önce alınan ihbar dahi işe yaradı. MİT Müsteşarı'nın Genelkurmay'a gitmesinden şüphelenip darbenin saatini öne çektiler. Eğer akşam 21.00'de değil de gece 03.00'te harekete geçseler, 16 Temmuz sabahı darbeye uyanabilirdik"

İşte Selvi'nin Hürriyet'te yayınlanan yazısındaki o bölüm:

"15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan FETÖ cuntasının istihbarat örgütlerine sızdırmadan nasıl haberleştiği konusu tam olarak aydınlatılabilmiş değil."

"Kolay değil, emir-komuta zincirine rağmen tanklar yürütüldüğü, helikopterlerin kaldırılıp savaş uçaklarının Meclis'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni, Özel Harekât'ı bombaladığı bir darbe girişiminden söz ediyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ele geçirmek, eğer bu mümkün olmazsa öldürmek üzere helikopterlerin kaldırıldığı bir planlama söz konusu."

"YAŞ toplantısı nedeniyle darbe tarihinin öne çekildiği üzerinde duruluyor. Ama darbe planının önceden hazırlandığı noktasında ittifak ediliyor. Darbe planının 17 Şubat'ta tamamlandığı, daha sonra güncellendiği söylenmişti."

Tüm bunlara rağmen darbe ne MİT'e ne Emniyet İstihbarat'a ne de Jandarma İstihbarat'a sızmadı. 12 Eylül'de darbe planı MİT'in uçağıyla dağıtılmış fakat Başbakan'a haber verilmemişti. Bu kez öyle bir durum yoktu.

2016 yılı içinde 15 darbe girişimi ihbarı alınmış ancak doğru çıkmamıştı. 15 Temmuz günü alınan darbe ihbarının teyit edilmesindeki ısrar belki de buradan kaynaklanıyordu. Darbeden saatler önce alınan ihbar dahi işe yaradı.

MİT Müsteşarı'nın Genelkurmay'a gitmesinden şüphelenip darbenin saatini öne çektiler. Eğer akşam 21.00'de değil de gece 03.00'te harekete geçseler, 16 Temmuz sabahı darbeye uyanabilirdik.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR