Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı çevresinde 18 Eylül tarihi itibari ile başlatılan askeri tatbikat, Iraklı askerlerinde tatbikata eşlik etmesi ile birlikte sürdürülüyor.

Irak sınırındaki Habur Sınır Kapısı'na ortalama 3 kilometre uzaklıkta tır parkının karşı bölgesinde, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla sevk ve yönetiminde 28. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut emir komutasında gerçekleştirilen askeri tatbikat, Irak Silahlı Kuvvetleri birliklerinin katılması ile daha da büyüdü.

Yapılan askeri tatbikat doğrultusunda, hazırlanan senaryo gereği, bölgeye zırhlı araçlarla gönderilen Türk ve Iraklı güçler, düşmanın bulunduğu yerleri 3 koldan çevirdi. Bölgeye zırhlı araçlarla yaklaşan askerler sonrasında düşman mevzilerini ele geçirdi.

KRİTİK TESİSİN ELE GEÇİRİLME TATBİKATI

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde, Üçüncü safhasına Irak Silahlı Kuvvetlerine ait birliklerin de katıldığı tatbikatta, alana zırhlı araçlarla sevk edilen Türk ve Iraklı askerler mevzi almıştı. Daha sonra kritik bir tesisin ele geçirilmesi amacıyla tatbikat yapıldı.

SİSLE GİZLEME

Hedef bölgesinin etrafını tanklarla çevirdikten sonra askerlerin indirileceği esnada sisle gizleme yapıldı. Türk ve Iraklı askerler düşman mevzilerini ele geçirdikten sonra birliklerine döndü.