Barzani yönetiminin tüm uyarılara rağmen bağımsızlık referandumunda oy verme süreci sürerken son dakika bilgiler ulaştı. Habur Sınır Kapısı tek taraflı şekilde güvenlik önlemleri ve denetimler arttırıldı. Irak tarafından gelenler daha sıkı bir şekilde denetleniyor. Bakan henüz sınır kapısının tamamen kapatılmadığını belirtti.

 Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi yaptığı açıklamada, bunun birinci aşama olduğunu ve ikinci aşamanın görüşüldüğünü belirtti.

BARZANİ: UMARIM TÜRKİYE SINIRI KAPATMAZ

Barzani tüm tepki ve uyarıları karşınına alarak Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun bugün gerçekleşeceğini ifade ederken, ‘Umarım Türkiye sınırı kapatmaz’ ifadesini kullanmıştı.

TÜRKİYEDEN SEYEHAT UYARISI

Dışişleri Bakanlığı, ‘Irak’ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) dışında yer alan bölgelerini hakkında yapılan seyahat uyarısının IKBY denetiminde olan Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’yi de içine alarak büyütüldüğünü’ belirtti.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, ‘Yaşanan son olayların ardından Irak’ta yer alan veya Irak’a seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşlarına ilişkin seyahat ve güvenlik bildirisi’nde, Irak’taki hassas güvenlik şartları kapsamında bu ülkeye seyahat etmeyi düşünen veya şuanda Irak’ta bulunan Türk vatandaşlarına ilişkin son uyarının 18 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirildiği belirtildi.