‘Guterres İklim Değişikliği Müzakerelerinde Türkiye'yi Destekliyor’

Bakan Kurum, ''Ülkemizin, iklim rejiminde geri bırakılmasına kati surette izin vermeyeceğiz''. diye konuştu.

‘Guterres İklim Değişikliği Müzakerelerinde Türkiye'yi Destekliyor’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, iklim değişikliği müzakerelerinde Türkiye'ye destek verdiğini bildirdi.

İspanya'nın başkenti Madrid'de başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'na (COP25) katılan Bakan Kurum, BM Genel Sekreteri Guterres ile ikili görüşme yaptı.

Bakan Kurum, görüşmeye ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "BM Genel Sekreteri Guterres, Türkiye'nin iklim değişikliği müzakerelerindeki haklı pozisyonunu destekliyor." diye konuştu.

Türkiye'nin, Dünya Bankası Grubu, Fransa ve Almanya ile iklim eylemi konusunda ihtiyaç duyduğu finansmanın uygun koşullarla karşılanması için bir mutabakat zaptı üzerinde çalıştığını anlatan Kurum, "Ülkemizin benzer gelişmişlik düzeyindeki ülkelerle eşit muamele görmesini istiyoruz. Bunu sağlamak için Paris Anlaşması'nın öncesinde ve sonrasındaki süreçte son derece yoğun bir müzakere sürecini devam ettiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, İklim Değişikliği Zirvesi'nin Fransa, Fas, Fiji ve Polonya başkanlıkları döneminde de Türkiye'nin müzakereleri sürdürdüğünü fakat istenilen sonucu alamadıklarını anımsattı.

Türkiye'nin BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin Ek-1 listesinden çıkarılması için geçen sene olduğu gibi bu yıl da COP25 gündemine bir teklifte bulunduklarını dile getiren Kurum, bu teklifle, kararlılıklarını açıkça gösterdiklerini bildirdi.

Türkiye'nin kendisiyle benzer gelişmişlik düzeyine sahip ülkelerin imkanlarına erişim talep ettiğine dikkati çeken Kurum, "Aksi halde 2020 sonrası, Paris Anlaşması'nın adil ve uzlaşmacı ruhuna aykırı bir biçimde Türkiye'nin geride bırakıldığı bir dönem olacaktır.

Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadelede kararlı adımlar atan ve ulusal koşulları kapsamında mücadele eden bir ülke olduğunu aktaran Kurum, Türkiye'nin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında önemli ilerlemeler kaydettiğini, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir ülke, yaşanabilir bir dünya bırakmak için Sıfır Atık Projesi'ni başlattığını aktardı.

Türkiye'nin enerji verimliliği ve çevre alanındaki atılımlarını anlatan Kurum, Türkiye'nin dünyayı en az kirleten ülkelerden biri olduğunu, çevre alanında çok çalışıldığını ifade etti.

Öte taraftan, Guterres, ikili görüşmede, Türkiye'nin kaygılarını anlayışla karşıladığını belirtti.

Guterres, Türkiye’nin, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin Ek-1 listesinden silinmesine dair meseleyi istişare ederken diğer gelişmekte olan ülkelerin bir duvar ördüğünü ve Türkiye'nin kendilerine düşen paya ortak olmasının bu ülkelerce istenmediğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye'nin mülteciler konusunda gösterdiği örnek tutumdan da övgüyle söz eden Guterres, çevre alanında da Türkiye'nin model bir ülke olduğunu, özellikle Sıfır Atık Projesi ve plastik poşetlerin ücretlendirilmesi projelerini ilgiyle takip ettiğini söyledi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri-->