Deri örnekleri ve farelerdeki testlerde başarıya ulaşan ilaç derinin melanin pigmenti üretmesini sağlıyor.

Testlerdeki bulgular, normalde bronzalaşamadan güneş yanığı olan kızıl saçlı insanların bile bu ilaçla bronzlaşabileceğini gösteriyor.

Massachusetts General Hospital'da araştırmayı yürüten ekip, bu ilacın hem cilt kanserine karşı hem de ciltteki yaşlılık belirtilerine karşı kullanılabilmesini umuyor.

Deriye sürerek uygulanan ilaç, sürüldüğü bölgenin bronzlaşmasını sağlıyor.

Güneş ışığına maruz kalarak gerçekleşen bronzlaşma, derinin zarar gördüğü bir süreci de içeriyor ve ultraviyole ışığa maruz kalmaktan kaynaklanan cilt kanserine yol açabiliyor.

Cell Reports dergisinde detaylıca anlatılan testleri yürüten ekipten David Fisher, ilacın gelecekte güneş kremlerine de katılabileceğini söylüyor.

İlacın piyasaya çıkması için geçmesi gereken bazı güvenlik testleri daha bulunuyor.

Bilim insanları Güneş kreminin zararlarını aşırı fazla olduğunu belirterek güneş kremi kullanıcılarının kaliteli markaların ürünlerini kullanmaları öneriyor.Uzmanlara göre mahalle aralarında satılan ucuz güneş kremlerinin cilt kanseri gibi tehlikeli dönüşü olmaz bir yola sokacaklarını belirtiyor.Uzmanlara göre bilinçli kullanıcılar sahte ve merdiven altlarındaki ürünlere regabet etmediğini vurguladı.