AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, AB'nin tavrını eleştirerek “Türkiye’nin yörüngesinde bir değişiklik olacağını düşünüyorum.” diyerek, Hazar Ortak Projesi’ni (HOP) önerdi.

Avrupa Birliği’ne Karşı HOP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşmeyi değerlendiren Metin Gündoğdu “Bu görüşmenin verimli olacağını ve Türkiye’nin yörüngesinin farklı bir noktaya gideceğini düşünüyorum.

Bizler Asya’dan gelerek Anadolu’yu yurt edinmişiz. Kardeşlerimiz, akrabalarımız Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelerde yaşıyorlar. Orada konuşulan diller Türkçe’ye çok yakın diller. Biz bu kardeşlerimizle bir araya gelmeliyiz. Avrupa Birliği’ne karşı Hazar Ortak Projesi “HOP”u kurabiliriz. Böyle bir projeyle Hazar Denizi etrafındaki ülkeler ile işbirliğine gidilebilir.

Şangay Beşlisi önerileri de var, bunlar da değerlendirilebilir. Sonuçta benim ülkemin çıkarı ne gerektiriyorsa ben onu yaparım. Sayın Cumhurbaşkanımız yerli ve milli bir lider olarak bu girişimleri yapıyor. Milletimizde attığı her adımda Cumhurbaşkanımızın arkasında olduğunu gösteriyor.” dedi.

İkiyüzlülük Yapıyorlar

Batı ülkelerinin 15 Temmuz darbe girişimi karşısında dik duruş sergileyemediğini belirten Metin Gündoğdu “Avrupa Birliği’nin en önemli ülkelerinden olan ve 3 milyon Türk vatandaşımızın yaşadığı Almanya, Cumhurbaşkanımızın telekonferans ile oradaki kardeşlerimizle buluşmasına engel oldu.'' şeklinde konuştu.

Gündoğdu ayrıca, ''Türkiye, nerede mazlum ve mağdur bir millet varsa, dünyanın neresinde olursa olsun yardıma koştu. Afrika’nın en ücra köşesinde yaşayan Hıristiyanın da yardımına koştuk, Orta Asya’daki Müslümana da.” dedi.

“Yerde Sürünmektense Ayakta Ölürüz”

Avrupa ve ABD’nin dost gibi göründüğünü ancak düşmanca davrandığını belirten Metin Gündoğdu sözlerine şöyle devam etti “Türkiye Cumhuriyeti Devleti gittiği yere merhamet ve adalet götürüyor. Bizler merhamet medeniyetinin çocuklarıyız. Bunun gereği olarak mazlumlar arasında ayrım yapmadan herkese el uzatıyoruz. Ama Avrupa ve Amerika gittiği yerlere fitne, fesat, düşmanlık götürüyor.

Dünyadaki tüm terör örgütlerinin ardında Avrupa ve Amerika var gibi gözüküyor. Kapital dünyanın kölesi oldukları için para kazanmak adına her şeyi yapıyorlar. Ülkelerin içini karıştırıyorlar kazanıyorlar, silah satıyorlar kazanıyorlar, o ülkelerin yeraltı kaynaklarını sömürüyorlar kazanıyorlar. Milletimiz bu gerçeği gördüğü için 15 Temmuz’da tankların önüne çıktı. “Yerde sürünmektense ayakta ölürüz” diyerek istiklaline sahip çıktı.”