Caroline Welz 2,06 metre uzunluğundaki boyuyla dünyanın en uzun kadınlarından biri... İşte görenlerin tekrar tekrar baktığı genç kızın fotoğrafları...
Hipofiz bezinin tümörlerinde meydana gelen gelişme hormonunun gereğinden çok üretilmesine bağlı olan büyümelere devlik veya jigantizm denir. Bu şekilde bir hastalık sonucu 2 metreden 2,5 metreye kadar üzün boylu insanlar meydana gelir.

AŞIRI UZUN BOY UZAMASI NEDEN OLUR?

Boyun uzaması, normalde uzun kemiklerdeki epifiz denen kemik uçlarının büyüme devresindeki çalışması sonucudur. Bu gelişme ergenlik çağının sonunda yani 20 yaş dolaylarında durur. Ergenlik çağından sonra meydana gelen tümörler ise aneak vücudun el, cyak, çene gibi uç kısımlarının uzaması şeklinde görülen Akromegali denen durumu meydana getirir.  

AŞIRI UZUN BOY TEDAVİSİ 

Bu gibi devler göründükleri kadar güçlü değildirler. Boy problemleri denildiğinde, çocuğun boyunun yaşına göre ya aşırı uzun olması ya da aşırı kısa olması akla gelir. Boy uzunluğu genellikle anne babadan gelen genler ile belirlenmektedir. Boyu kısa olan çocukların anne babalarının da boyları kısadır veya annenin ya da babanın boyu kısadır. Uzun boylu çocukların anne babaları da uzundur veya annenin ya da babanın boyu uzundur.