İnsan merkezli meslek sayısı gün geçtikçe azalıyor. Yapay zeka gücü şimdi de habercilik alanına adım atıyor. Google tarafından finanse edilen proje çerçevesinde, gazeteci robotun ayda 30 bin rutin haber üretmesi amaçlanıyor.

İNTERNET EDİTÖRLERİNE KÖTÜ HABER!

'RADAR' adlı bu projeyi, Birleşik Krallık merkezli PA haber ajansı yürütmektedir. İnsan gücünü hafifleterek sadece belirli alanlarda insan beyninin kullanılacağı RADAR teknolojisi, henüz AR-GE aşamasında. Projenin ilk etapta, futbol maçı sonuçları veya şirket bilançoları gibi rutin içerikleri otomatik olarak oluşturması amaçlanıyor. Bu tip rutin işlerin ilk olarak robot gazeticilere, daha sonra da haber içeriklerinin tamamen yapay zekaya teslim edilmesi planlanıyor.

PA’in yayın yönetmeni Peter Clifton gerçekleştirdiği açıklamada, RADAR’ı “Habercilikte fantastik adım” olarak tanımlıyor. Gerçekten büyük bir adım olan bu proje çerçevesinde, pek çok gazeteci işsiz kalabileceği için projeye olumsuz olarak bakanlar da bir hayli fazla olduğu görülüyor.

5 kişilik bir ekip, RADAR'ın gelişimini planlanıyor. Ekip, haberleri tanımlama, taslak oluşturma ve düzenleme işlerini yapabiliyor ve haberleri polis - adliye, sağlık veya ekonomi gibi kategorilere ayırabiliyor. RADAR projesi,insandan tamamen bağımsız olmasa bile 5 kişilik bir ekibin bir ayda 30 bin haber üretmesini sağlıyor.