Gökbey (T625) Helikopterinin Özellikleri Ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan T-625 helikopterinin adını Gökbey olarak açıkladı. Peki Gökbey helikopterinin özellikleri ne?

Gökbey (T625) Helikopterinin Özellikleri Ne?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Savunma Sanayi Zirvesinde tamamen yerli imkanlar ile üretilen ilk helikopter olma niteliği taşıyan T625 helikopterinin ismini Gökbey olarak belirlendiğini açıkladı. Açıklamadan sonra kullanıcılar “Gökbey helikopterinin özellikleri ne?” sorusunu araştırmaya başladı.

Gökbey (T625) Helikopterinin Özellikleri Ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Savunma Sanayi Zirvesinde yaptığı açıklamada “Evet şimdi heyecan tavan yaptı… T-625 genel maksat helikopterimizin adını uzun istişareler neticesinde Gökbey olarak belirledik. Ülkemize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın ardından Gökbey’in özellikleri kullanıcılar tarafından araştırılmaya başlandı.

Tamamen yerli imkanlar ile üretilen ilk helikopter olma özelliği taşıyan Gökbey‘in özellikleri arasında çoklu görev kabiliyeti, yüksek sıcaklık ve irtifa performansı, gelişmiş aviyonik sistemler ve full glass kokpit, geniş kabin hacmi katlanabilir iniş takımı olması yer alıyor. Gökbey helikopteri, personel nakliyesi, pilot eğitimi, iç ve sınır güvenliği, yangın ile mücadele, kıyı ötesi taşıma ve arama kurtama görevleri gibi birçok alanda hizmet verebilecek.

Motor:

2 x Turbo Şaft Motor LHTEC-CTS800·4AT

Kalkış Gücü 2 x1024 kw / 2 x 1.373 shp

Teknik özellikler:

Uzunluk:     15.87 m        52 ft

Ana Rotor Çapı:  13.20 m    43 ft

MTOW:                6050 kg   13337 lbs

Mürettebat:        2                2

Yolcu:                   12               12

Standart Yakıt Tankı:  1020 kg    2248 lbs

Harici Yakıt Tankı:        280 kg     617 lbs

Bagaj Hacmi:                1.1 m3       35 ft3

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR