'Ballı Gezi Kredisi' haberi Can Dündar'ın kimyasını bozdu. Can Dündar gün boyu "Belgeler masamda" dese de ortaya belge koyamadı.

MİT TIR'ları manşetinden sonra yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Can Dündar'ın Çengelköy'de 6 milyon liraya aldığı araziyle ilgili savcılığın yaptığı incelemede bir bankadan çektiği kredi şüpheli bulunmuştu.

Akşam Genel Yayın Yönetmeni Kelkitlioğlu, Dündar'a CHP destekli bankanın verdiği ballı kredinin detaylarını yazdı.

ALGI OPERASYONU BAŞLATTI

Kirli çamaşırları ortaya çıkan Dündar ve destekçileri sosyal medyada çıkan haberler üzerinden algı operasyonu yaptı. Dündar, 'Belgeler masamda gelin inceleyin. Haber doğruysa mesleği bırakırım' mesajı yayımladı. Dündar, belgeleri gösteremedi ancak AKŞAM savcılığın bankaya krediyle ile ilgili bilgi istediği yazıya gelen yanıtı yayımladı.

CAN DÜNDAR'A NET SORULAR

1- Savcılığın çektiğin krediyle ilgili bankadan istediği yazıda faiz ve ödeme planıyla ilgili bilgi neden yok?

2- Bankacılık kanunlarına göre eşler konut kredisi çekerken birbirlerine kefil olamaz. Buna rağmen eşin Dilek Dündar hem arsanın ortağı hem de kredinin kefili nasıl oldu?

3- MASAK raporuna göre aylık gelirin 18 bin lira. Bir banka sıradan vatandaştan aylık 110 bin lira kredi geri ödemesi için ortalama 300-400 bin lira gelir göstermesini ister. Sadece gazetecilik yaparak bu kadar parayı kazanan kaç meslektaşın var?

4- Ballı kredinin Gezi olaylarından sadece 2 hafta önce çıkması tesadüf mü?

5- Cari hesap kredisi bankada mevduatı olanlara çıkarılır. 4 milyon liralık kredi için bankada ne kadarlık bir mevduatın var. Savcılığa gönderilen yazıda bu mevduat rakamı neden gözükmüyor. Eğer yeterli mevduatın varsa neden kredi çekmeyi tercih ettin. Bu kararında bankanın uyguladığı faiz politikasının etkisi var mı?


Akşam / Takvim