Zehir tüccarlarının Türkiye’de yaklaşık olarak 7 sene evvel satmaya başladığı sentetik uyuşturucu maddesi bozai, faiyatının 10 liralara kadar inmesi sonucu satışı her geçen gün daha da artmaya başladı. Kimyasal malzemeler konularak yapılan bu sentetik madde, son derece büyük zararları da  beraberinde getiriyor. Tek bir dozda dahi ölüme kadar gidebilen bonzai bir anda korku, öldüğünü düşünme, halüsinasyon gibi etkiler yaratıyor.

İÇERİSİNDE HER TÜRLÜ ZEHİR MEVCUT

Çeşitli kimyasal maddelerin bazı bitki yapraklarına emdirilmesiyle yapılan bonzai, kurutulmuş ot haline getirilip satışı yapılıyor. Kullanıcılar, bonzaide floresan tozundan, oto sanayiinde kullanılan spreylere ve fare zehirine kadar her türlü kimyasal madde olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaklaşık 500 bin kişi bonzai kullanıyor.

ZOMBİYE DÖNÜŞÜYORLAR

Bu tehlikeli madde, içicilerde kan basıncında hızlı yükseliş ve nabız yükselmesi, şiddetli ağız kuruluğu, gözde kanlanma, halüsinasyon görme, ortam seçememe nerede olduğunu bilememe, geçici görme kaybı ve geçici felç durumu etkileri gösteriyor. Geçici felç etkisi nedeniyle de kullanıcılar, ‘yaşayan ölüler’e, yani zombilere dönüyor.

YILDA 400 KİŞİ'NİN CANINI ALIYOR

- Türkiye’de bonzai kullanan kişi sayısı yaklaşık olarak 500 bin.

- Bonzai kullananların yüzde 5’i 9-13 yaşlarında çocuklar.

- Yılda yaklaşık olarak 400 kişi bonzaiden dolayı yaşamını yitiriyor.

- Tedavi olmak için AMATEM’e başvuranların sayısı yılda 6 bin civarında.

- En yüksek ölüm oranı yüzde 49 ile İstanbul’da. İkinci şehir yüzde 10 ile Antalya. Üçüncü ise yüzde 7 ile Adana.