Karadeniz Bölgesi'ni Sivas üzerinden Akdeniz Bölgesi ile buluşturan ancak olumsuz hava koşuları nedeniyle çok tercih edilmeyen Geminbeli Geçidi'nde 4 bin 300 metre uzunluğundaki çift tüp şeklindeki tünelin yapımı devam ediyor.

Karayolları 16. Bölge Müdürü Aydoğan Aslan, Projenin bedeli 297 milyon lira ve bugüne kadar harcanan paranın ise 148 milyon lira olduğunu kaydederek, "Fiziksel olarak yüzde 50 civarında bir gerçekleşme sağladık. Her biri 4 bin 300 metrelik iki ayrı tüpten oluşacak tünelimizin T1 tüpünde 2 bin 500 metre ve T2 tüpünde ise 2 bin 100 metre olmak üzere 4 bin 600 metrede tünel kazı çalışması tamamlandı" bilgisini verdi.

Aslan, Geminbeli Tüneli tamamlandığında kış şartlarının yoğun olarak yaşandığı Geminbeli Geçidi'nde yol kotu ortalamasının bin 800 metreye düşeceğini, bunun da sürücülerin kış şartlarında yaşadığı olumsuzlukları ortadan kaldıracağını ifade etti.

-Çalışmalar gece gündüz sürüyor

Geminbeli Tüneli inşaatının yüklenici firmasının şantiye şefi Ufuk Mintaş ise çalışmaları çift vardiya olarak 200 kişilik ekiple gece ve gündüz olarak devam ettirdiklerini dile getirdi.

Tünel projesi kapsamında yaklaşık 8 bin 500 metre delme işlemi yapılacağını kaydeden Mintaş, şu ana kadar bunun 5 bin metrelik kısmının tamamlandığını kaydetti.