Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzaları atılan  protokol ile, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren otoyollarda araçların seyri esnasında ortalama hızlarının tespitinin yapılacağı ve ihlalde bulunanlara cezai işlem uygulanacağı ifade edildi.

AZAMİ HIZI AŞANA İDARİ PARA CEZASİ UYGULANACAK

Araçların otoyollarda giriş yaptığı HGS (hızlı geçiş sistemi) ile OGS (otomatik geçis sistemi) noktasında çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat etmiş olduğu mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızlarının tespit edilerek yasada belirtilen azami hız limitlerini aşan araçların tescil plakalarına Karayolları Trafik Kanununun alakalı maddesi gereğince trafik idari para cezası tatbik edilecek.

İŞTE UYGULANACAK BÖLGELER

Sistem öncelikli olarak, İzmir- Aydın, Ankara- İstanbul, İstanbul- Edirne, Adana- Mersin ve Adana- Şanlıurfa, Niğde- Şanlıurfa otoyollarında eş anlı olarak 01 Temmuz 2017 tarihinden (yarın) itibaren başlayacak.

AMAÇ HEM KAZALARI ÖNLEMEK HEM DOĞAYI KORUMAK HEM DE YAKIT SARFİYATINI DÜŞÜRMEK 

Bu sistem ile kazaların önüne geçilmesi beklenir iken , tüketilen yakıt sarfiyatının düşürülmesi, egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararın önüne geçilmesi hedefleniyor.