Gazprom'dan gerçekleştiren açıklamaya göre, bu senenin ikinci çeyreğinde şirket gelirleri geçen senenin aynı aylarına göre yüzde 4,5’lik artışla 1 trilyon 400 milyar rubleye çıkmış oldu.

YÜZDE 80'LİK DÜŞÜŞ

Bahsi geçen dönemde şirketin net karı ise yüzde 80 azalarak 48 milyar rubleye (yaklaşık 817 milyon dolar) düşmüş oldu.

Açıklamada, döviz kurlarındaki değişim sebebiyle şirketin bu senenin ikinci çeyreğinde 140 milyar ruble kayba uğradığı belirtilirken, şirketin net borcunun ise bu senenin ilk yarısında geçen seneye göre yüzde 19’luk artışla 2,9 trilyon rubleye yükseldiği açıklandı.

Gazprom, bu sene doğalgaz üretimini geçen seneye göre yüzde 2,7 daha artırarak 430,4 milyar metreküpe çıkarmayı planlıyor.

Öte yandan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Türk Akımı hakkında Türkiye’deki finansmanı ile alakalı olarak Rus enerji firması olan Gazprom ile anlaşma sağlandığını dile getirdi.

Botaş Genel Müdürü olan Burhan Özcan, Türk Akımı'nın ülkemiz kısmının finansmanı ile alakalı olarak Rus enerji firması Gazprom ile anlaşmanın sağlandığını duyurdu.

Bazı haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre, RIA Novosti'ye konuşmuş olan Burhan Özcan, anlaşmada seviyeler ile alakalı olarak sayıların açıklanacağını bildirildi, Türk Akımı'nın ikinci hattı amacıyla izin alma sürecinde pozitif alanlarda devam ettiği, hiçbir engelin bulunmayacağını dile getirdi.