Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Medvedev, "Bazı Arap ülkeleri ile Katar arasında gerçekleşen diplomatik kriz sebebiyle global LNG piyasaları eksi yönde etkilenebilir fakat net bir ifadede bulunmak çok sağlıklı olmayacaktır" dedi.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, bazı Arap ülkeleri ile Katar arasında gerçekleşen diplomasinin kesilmesinin dünya genelinde sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) piyasalarını sekteye uğratabileceğinden bahsetti.

Rusya'nın başkenti olan Moskova'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Medvedev, Katar'ın hacim bakımından dünyada ilk sıralarda bulunan LNG ihracatçıs ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan diplomasi krizi sebebiyle global LNG piyasalarının eksi yönde sekteye uğrayabileceği hakkında yorumlarda bulunan Medvedev, "Henüz net bir ifade vermek için çok erken." beyanında bulundu.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Medvedev, Türkiye'ye aktarılan doğalgaz fiyatında indirim konusundaki bir soruya dair de şu ifadeleri kulland:

"Türkiye ile doğalgazda indirim konusundaki görüşmelerde kapılar fiyatlar yüksek seviyelerden açılmışt fakat şu anda fiyatlar düşük seviyede seyir halinde. Bizim isteğimiz bu istişareleri tahkim yoluna gitmeden çözebilmektir. Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ ile görüşmelerimiz devam ediyor. Belki Türk Akım projesi ile yaşanan gelişmeler bu tür ticari konuların da neticelendirilmesi adına yardımcı olur." İfadelerinde bulundu.