Son dönemde CHP'li Öztürk Yılmaz'ın "Ezan Türkçe okunmalı" açıklamalarının sonrasında çıkan tartışmalar halen sıcaklığını korurken, 10 Kasım'da bugün Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze namazında Türkçe ezan okunması gündeme geldi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze namazı ile alakalı "Türkçe ezan ve selam" meselesini köşesinde yazan Murat Bardakçı, "Ben, namaza katılanlardan iki kişiyi yakından tanıdım." diyerek detayları aktardı.

11 KİŞİLİK CEMAATLE CENAZE NAMAZI

"Gözlerden ırak, mümkün olduğu kadar az bir cemaatle ve dışarıya aksettirilmeden kılınsın, kat’iyyen görüntü alınmasın ve namazın kılındığı protokol kayıtlarına da aksettirilmesin" emri verildiğini söyleyen Bardakçı, cemaatte yaklaşık 11 kişi olduğunu bildirdi.

TÜRKÇE EZAN VE SELÂM

O yıllarda Arapça ezan ile tekbir yasak olduğu için tekbir "Tanrı uludur" diye Türkçe getirildi, namaz başladı ve İmam Şerefeddin Efendi diğer üç tekbiri de Türkçe aldı.

Sıra "Esselâmü aleyküm ve rahmetulah" diye selâma gelmişti, Şerefeddin Efendi her iki selâmı da "Esenlik üstünüze olsun" diye gene Türkçe verdi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.