15 Temmuz FETÖ/PDY darbe girişiminin ardından alınan kararlara bir yenisi eklendi. GATA ve askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesine karar verildi.

Sağlık Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı'nın ortak hazırladığı Kanun Hükmünde Kararname son şeklini aldı. Hazırlanan KHK taslağına göre; GATA ve askeri hastanelerin bütçelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi kararlaştırılırken, GATA ve Haydarpaşa Hastaneleri'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne tahsis edilmesi, diğer hastanelerin ise Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nda kalacağı belirtildi.

ASKERİ ÜNİFORMA GİYEMEYECEKLER

Hazırlanana tasalağa göre; bu hastanelerde görev yapan personelin rütbe ilerlemeleri devam ederken, askeri üniforma giyemeyecekler.

İşte hazırlanan KHK taslağının öne çıkan diğer maddeleri;

-Hazırlanan KHK taslağında tüm taşınmazları, malzemeleri ve personeli ile birlikte GATA ve Askeri hastaneler Sağlık Bakanlığına devredilecek.

-GATA ve askeri hastanelerin bütçeleri de Sağlık Bakanlığı'na devredilecek.

-Başta askeri tabipler olmak üzere çalışanların mali ve özlük haklarında bir gerileme olmayacak. Döner sermaye ek ödeme hak edişi mevcut maaşı geçtiğinde mevcut personel bu artıştan faydalanabilecek.

-Bu hastanelerde görev yapan personelin rütbe ilerlemeleri devam edebilecek ancak askeri üniforma giyemeyecekler.

-Bu hastanelerde Şehit ve Gazi yakınları ile askeri personele muayene önceliği tanınacak.

-GATA ve Haydarpaşa Hastaneleri Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesine tahsis edilecek. Diğer hastaneler ise Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunda kalacak.