Galata Kulesi'nde Tepki Çeken Restorasyona Bakanlıktan İnceleme

Yüzyıllardır İstanbul'un sembolü olan Galata Kulesi'ninin restorasyonunda hiltinin kullandığı görüntüler sosyal medyada gündem olunca duruma Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan el attı.

Galata Kulesi'nde Tepki Çeken Restorasyona Bakanlıktan İnceleme

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan tarafından Galata Kulesi'ndeki restorasyon sırasında hilti ile yapılan çalışmalar için inceleme başlatılacağı açıklandı.

Demircan tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: ''Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir.

Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır.

Yapının bir bölümünün seyir mekanı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir''

''Hilti ile duvarlar da sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır.

Galata Kulesi'nin kısa bir süre içinde İstanbul'un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul'u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz''

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR