Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye' den sınır dışı edilen Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon için Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan' ı arayıp şükranlarını sunacağını bildirdi.

DEPARDON GÖZALTINA ALINMIŞTI

Batman' a bağlı Hasankeyf ilçesinde Mayıs 8' de emniyet mesuplarınca gözaltına alınan Depardon, dün Gaziantep' e bağlı  Oğuzeli ilçesindeki Göç İradesi Geri Gönderme Merkezi'nde yapılan sınır dışı prosedürlerinden sonra  İstanbul'a, oradan da Türk Hava Yollarına ait tarifeli uçak ile Paris' e gönderildi.

Paris'te  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron' un kabine yöneticisi Patrick Strzoda ve diplomasi danışmanı Philippe Etienne' in de içlerinde olduğu yöneticiler tarafından karşılanan Depardon, medya mensuplarına, emniyet mensuplarınca gözaltına alınması ve sınır dışı edilişine kadarki süreç hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Macron da Depardon ile telefonda görüşme yaptı. Macron'un telefonda konuşurken çekilen görüntüsü kişisel sosyal medya hesabında paylaşıldı. Fotoğrafta Macron, Depardon'a "Biz yapmamız gerekeni yaptık, Reis-i Cumhur Erdoğan' da yaptı. Yarın kendisini arayıp şükranlarımı sunacağım" diye söyledi.

Macron, telefon görüşmesinde, fotoğrafçı Depardon'un iade süreciyle hakkında bilgi verdi ve şeffaf bir şekilde Reis-i Cumhur Erdoğan ile iadesini görüştüğünü kaydetti. "Fransa'ya dönmenizden dolayı çok memnunum" cümlesini kullanan Macron, Depardon'un Fransa'da mesleğine devam edebileceğini söyledi.