Başbakan Binali Yıldırım, "İçişleri Bakanımız Bursa Milletvekili Efkan Ala'nın istifasıyla boşalan Bakanlığa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu atanmıştır." dedi.

EFKAN ALA NEDEN İSTİFA ETTİ

Efkan Ala'nın İçişleri Bakanlığı görevini bırakması, yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun atanması Ankara'da şok etkisi yarattı. Peki Ala neden görevi bıraktı? Kabinedeki bu mini revizyon başka görevden almaların da habercisi mi?

Ankara gazetecileri aslında benzer görev değişimlerini bekliyordu. Ancak genel beklenti, bayramdan sonra daha geniş bir revizyon yapılması yönündeydi.
 
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Efkan Ala'nın istifası 2-3 gün önce gündeme geldi. Ankara, Elazığ, Gaziantep ve Van'da ardı ardına düzenlenen bombalı saldırıların ardından konuşulmaya başlandı. Bu sadırılar sonrası yoğun bir istihbarat zafiyeti tartışması başlamıştı. Bir kriz değil, karşılıklı anlaşılarak alınmış bir karar olarak değerlendirme yapılabileceği düşünülüyor.

Beştepe'deki kaynaklara göre, DAEŞ ve PKK'ya karşı şehirlerde mücadelede bir yorgunluk söz konusuydu. Görrev değişimi de bu yorgunluğu gidermeyi hedefliyor.

Önümüzdeki günlerde istihbaratta, Emniyet'te ve valilerde yeni atamalar yapılabileceği de düşünülüyor.