Darbe girişimi sonrası bazı generallerinin yaptığı açıklamalar nedeniyle Türkiye ile ilişkilerde gerginlik doğan ABD'nin Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye'ye geldi. Dunford ilk ziyaretini FETÖ/PDY üyesi darbecilerin saldırdığı TBMM'ye gelerek yaptı.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, FETÖ elbaşısı gıyabi tutuklu Gülen'in iadesi için "ABD adalet sistemi içinde değerlendirilecek. Bizim Türkiye ile dostluğumuz sürüyor" dedi. 

Dün gece yarısı Irak'tan Adana'daki İncirlik Üssü'ne gelen ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, geceyi burada geçirdi.

Sabah ABD'li askerlerle bir araya gelen Joseph Dunford, bugün öğleden sonra Ankara'da Türk yetkililerle bir dizi görüşme yaptı.

Dunford, saat 17.00'de FETÖ/PDY üyesi darbecilerin bombaladığı TBMM'yi ziyaret etti.

Başbakan Binali Yıldırım ise Çankaya Köşkü'nde ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'u kabul edecek. Başbakan Binali Yıldırım, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'u kabul etmek üzere akşam saatlerinde Çankaya Köşkü'ne geldi. 

Joseph Dunford gün sonunda tekrar İncirlik'e dönecek ve yarın sabah Türkiye'den ayrılacak. (DHA)

BAVULLU PROTESTO

Vatan Partisi Öncü Gençlik üyesi bir grup, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un Ankara ziyaretini protesto etti.

Vatan Partisinin, Meşrutiyet caddesinde bulunan il başkanlığı önünde toplanan grup, Tunus Caddesi üzerinden ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine yürümek istedi. Polis, Kennedy Caddesi'ne kadar gelen grubun büyükelçiliğe yaklaşmasına izin vermedi.

Grup üyeleri, "Katil Dunford Türkiye'den Defol", "Amerikan uşağı hain Fetullah" ve "Sizin çocuklar başaramadı" şeklinde sloganlar attı.

Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, burada yaptığı açıklamada, "Katilin cinayet mahalline dönüp dolaşıp geri geleceği vecizesi adeta bugün gerçek oldu. 15 Temmuz gecesi üniformalı katillerce gerçekleştirilen darbe girişimin ardında katil ABD bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

Diş, darbecilerin katlettiği vatandaşların asıl katilinin ABD olduğunu, İncirlik üssünde darbecilere verilen lojistik destek ile ABD'li general ve istihbarat yetkililerinin "darbecileri müttefik olarak gördükleri" yönündeki açıklamaların, bu girişimin ardında da CIA'in olduğunu gözler önüne serdiğini kaydetti.

Elindeki bavulu göstererek, bunu ABD Genelkurmay Başkanı için getirdiklerini belirten Diş, "Ajanları ile temin ettikleri bavullar dolusu sahte belge ile TSK subaylarına komplo kuran ABD'nin Genelkurmay Başkanı Dunford, bu bavulu alarak ülkemizden defolup gitmelidir." şeklinde konuştu.

AA