Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu ile Suriye'de attığı adımları anımsatarak hem bu ülkede hem de Irak'ta oynanan oyunları bozacaklarını kaydetti ve Irak'ta yeni terör bölgeleri ve girişimlerinin inşasına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI RİZE'DE MESAJI VERDİ


Rize ziyareti esnasında AK Parti Rize İl Danışma Meclisi toplantısında konuşarak gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin "PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelesinin devam ettiğini" ifade etti.

"FIRAT KALKAN'YLA İLK ADIMI ATTIK"


"Türkiye'nin adeta yeni bir kurtuluş savaşı verdiği süreçteyiz; hiçbir atalete, gaflete, ihanete tahammül edemeyiz" diyen Erdoğan, "Suriye ve Irak'ta oyanan oyunları bozacağız. Fırat Kalkanı ile ilk adımları attık, en kısa zamanda terör örgütleri üzerinden inşa edilmeye çalışılan bu düzeni yerle bir edeceğiz. Irak'ta yeni terör bölgeleri ve oluşumları inşasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"FIRAT KALKANI'NI DEVAM ETTİRMEKTE KARARLIYIZ"


Reis-i Cumhur hafta sonunda Malatya ziyareti esnasında yaptığı konuşmada da, "Fırat Kalkanı Harekâtı ile Suriye'deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız. Çok yakında bu hususta yeni ve önemli adımlarımız olacak. Suriye'deki sorunun bir terör örgütü ile mücadele sınırlarının çok ötesine taştığı artık net bir biçimde ortadadır. Suriye'de etkisiz hâle getirilen terörist sayısından 50 kat, 100 kat daha fazla sivil ölüm yaşanıyor olmasını kimse izah edemez. Bu katliama 'dur' demek, insanlığın ortak görevidir. Biz, üzerimize düşenleri yaptık, yapıyoruz, yapacağız. İstiklalimize ve istikbalimize yönelik senaryoları bozmanın bedelini kendi topraklarımızda ödemektense Suriye ve Irak'ta ödemeyi tercih ederiz" demişti.