Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlasında yaşanan yemek zehirlenmesi olaylarına dair Genel Kurulu bilgilendirdi.


Manisa 1. Eğitim Tugayındaki ilk zehirlenme olayının 23 Mayıs'ta akşam yemeğinde yaşandığını, 5 bin 820 askerden bin 47'sinin yemekten zehirlendiğini öğrendiklerini belirten Işık, şunları söyledii:

"Bu bin 47 askerimizin 209'u hastanelere gönderildi. Hastanelere gönderilen askerlerimizden Hüsnü Özel yaşamını yitirdi. Ölüm nedeni daha otopsi raporu oluşturulmadığıdan resmi olarak belirtilmemekte. Otopsi raporunun açıklanması bekleniyor. Öte yandan Burhan Güvenen isimli askerimiz de yoğun bakıma alındı. Dün gece bana gelen haber, askerimizin hayati tehlikesi bulunmadığı şeklinde. Olaydan hemen sonra gerek idari, gerekse adli incelemelere başladık. Yapılan incelemeler neticesinde o gün çıkartılan hindi etinde salmonella bakterisine rastlandı. Bu teşhis ve tespitin ardından alakalı firmanın yemek ihalesinin iptal edilmesi için harekete geçildi."


"YEMEKLERİ KONTROL EDEN HERKES GÖREVDEN ALINDI"


Fikri Işık, yemek şirketine ait ihalenin fesih mektubunun 16 Haziran'da Bakanlık'ın ihaleyi gerçekleştiren bölge tedarik başkanlığına ve gereken önlemlerin alınması adına daha evvelden bilgilendirilen bölge komutanlığına verildiğini açıkladı.

Bundan sonra birlikteki yemek kontrol teşkilatı görevlilerinin hepsinin de görevden alındığına dikakt çeken Işık, "Bu vakanın ardından 16 Haziran 2017'de aynı kışlada bu kez de 69 askerimiz yemekten zehirlendi. Bu askerlerimiz derhal hastanelere sevk edildi. Çarpıcı durum ise bu 69 askerimizden 62'sinin aynı bölükte yer almasıdır. Bu olayın yalnızca yemekten zehirlenme vakası ile alakalı olmayabileceğini, diğer dış faktörlerin de olma olasılığını ortaya koydu. Bu çerçevede de incelemelerimize devam ediyoruz." ifadesini kullandı.