Fikret Ünlü Kimdir?

Fikret Ünlü beden eğitimi öğretmeni ve Türk sosyal demokrat siyasetçidir. 10 Mart 1943 tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde hayata gelmiştir. 19 Şubat 2019 tarihinde, 75 yaşında, İstanbul'da hayatını kaybetmiştir. Kim olduğuna dair oldukça fazla araştırma yapılan Fikret Ünlü kimdir?

Fikret Ünlü Kimdir?

Fikret Ünlü Kimdir?

Fikret Ünlü’nün anne adı Feride baba adı Ali’dir. Cafer, Yıldız ve Ayşen isimlerinde 3 tane kardeşi bulunmaktadır.

Fikret Ünlü ilköğrenimini Güneyyurt ilk okulunda tamamlamıştır. 1963-1964 yılları arasında Ereğli İvriz İlköğretmen okulunda eğitim almıştır. 1966-1967 yılları arasında Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nde eğitimine devam etmiştir.

Kayseri Mimar Sinan İlköğretim Okulu, Konya Maarif Koleji ve Dumlupınar Ortaokulu’nda öğretmenlik ve müdürlük yapmıştır.

1967 yılında Ülker Ergin ile evlilik yapmıştır. Bu evlilikten 1970 yılında Oya isimli bir kızı, 1975 yılında ise Barış isimli bir oğlu dünyaya gelmiştir.

1974-1975 yılları arasında Konya’da Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Daha sonra 1978 yılında 35 yaşında Beden Terbiyesi Genel müdürlüğü görevine gelmiştir. Daha sonra Bakan Müşavirliği görevlerinde de bulunmuştur.

Fikret Ünlü'nün Siyaset Hayatı

1983 yılında görevinden istifa etmiş ne politika yapılmıştır. SODEP ve SHP'de Parti meclisi üyeliği, genel sekreter yardımcılığı ve genel saymanlık görevlerine getirilmiştir. 1991 seçimlerinden sonra başbakan başdanışmanı olarak atanmıştır. 1995 milletvekili seçimlerine kadar başbakan başdanışmanı görevine devam etmiştir. 1995 milletvekilliği genel seçiminde ve 18 Nisan 1999 milletvekilliği genel seçimde Demokratik Sol Parti’den Karaman Milletvekili olarak parlamentoya girmiştir. Demokratik Sol Parti’den sonra CHP’den de Karaman milletvekilliği yapmıştır.

56. ve 57. hükümet dönemlerinde Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürütmüştür. Bakanlık yaptığı süre içerisinde spor alanında birçok başarı kazanılmıştır. Galatasaray UEFA şampiyonu, Futbol Milli takımı dünya üçüncüsü, Basketbol Milli Takımı Avrupa ikincisi olmuştur.

Fikret Ünlü siyaset zamanlarında Erdal İnönü, Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Deniz Baykal ve Kemal Derviş gibi önemli isimlerle yakın arkadaşlık yürütmüştür.

Fikret Ünlü’nün En Sevdiği Sporlar

Fikret Ünlü’nün en sevdiği sporların basketbol golf ve dağcılık olduğu bilinmektedir. Ağrı, Erciyes Demirkazık, Medetsiz gibi birçok zirveye tırmanmıştır.

Fikret Ünlü’nün Ölümü

Fikret Ünlü uzun süre kanser hastalığı ile mücadele etmiştir. Ölümünden kısa süre önce Twitter mecrasında bir fotoğraf paylaşarak değerli dostlarına seslenmiştir ve kanser hastalığını duyurmuştur. 19 Şubat 2019 tarihinde ise hayatını kaybetmiştir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR