Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede, milletvekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ' ın, Van' da iştirak ettiği HDP kongresinde yapmış olduğu konuşmanın detayında, Türkiye Cumhuriyeti' nin Reis- i Cumhur' u Recep Tayyip Erdoğan' a hakaret ettiği ifade edildi.

Hazırlanan fezlekede, Figen Yüksekdağ' ın konuşma detayının "eleştiri hürriyeti" bağlamında değerlendirilmesinin imkanı olmadığı ifade edildi.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇUNDAN SORUŞTURMA

Kesinleşmiş hapis cezası sebebi ile milletvekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan fezleke, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti' ni, devletin kurum ve organlarını aşağılamak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçları ile alakalı soruşturma ve kovuşturma yapılmasının Adalet Bakanlığı' nın iznine tabi olduğu sebebi ile Adalet Bakanlığı' na teslim edildi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başka bir suçtan tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS yardımı ile ifadesi alına bilen Figen Yüksekdağ hakkında, Adalet Bakanlığı' nın izin vermesi ile "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan kovuşturma yürütülebilecek.

Figen Yüksekdağ hakkında, konuşma detayında "suçu ve suçluyu övdüğü" ve "terör örgütünün propagandasını yaptığı" yaptığı sebebi ile de ayrı bir soruşturma yürütüldüğü beyan edildi.