Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Feyzioğlu ve beraberindeki 70 baro başkanını kabul etti.

Kabulde, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da hazır bulundu.

Burada konuşan Feyzioğlu, sözlerine "Sayın Cumhurbaşkanı'm, size ve şahsınızda Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türkiye'nin her ilinden gelen baro başkanlarımızla, temsilcilerimizle birlikte geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha yineliyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar diliyoruz. Milli birlik ve beraberliğimiz için dayanışmamızı da bir kez daha vurguluyoruz." diyerek başladı.

Feyzioğlu, 15 Temmuz'da, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) içine sızmış hain FETÖ mensuplarının işgal girişiminin, 79 milyon vatandaşın tek vücut olmasıyla püskürtüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu işgal girişiminin püskürtülmesinde özel ve çok önemli bir liderlik görevi yaptığını vurgulayan Feyzioğlu, "15 Temmuz'u takip eden süreçte yaptığımız değerlendirmelerin birinde, 'Kalkışmanın taktik hedefi Cumhurbaşkanı'mız, stratejik hedefi ise Türkiye Cumhuriyeti'dir' demiştik. Zaman içinde elde edilen veriler, bu tespitimizi doğrulamıştır. Türkiye Cumhuriyeti, o gece bir büyük felaketin ve muhtemel bir iç savaşın eşiğinden dönmüştür." ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da isabetle işaret ettiği gibi tehlikenin geçmediğini belirterek, FETÖ adlı hain örgütün sadece bir araç olduğunu, bu örgütün arkasındaki güçlerin, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın, jeopolitik konumun ve bu bölgede yaşanan çok büyük menfaat çatışmalarının olduğu gibi durduğunu kaydetti.

"72 uluslararası meslek örgütüne olayın aslını anlatan yazılar gönderdik"

"İşgale karşı Türkiye Cumhuriyeti'nin arkasında saf tutmak hepimizin asli görevidir." diyen Feyzioğlu, "Bu çerçevede Türkiye Barolar Birliği ve istisnasız 79 baro, 15 Temmuz gecesi henüz Ankara ve İstanbul'da çatışmalar olanca hızıyla devam ederken demokrasiden yana tavrımızı gece yarısı olmamıştı açıkça ortaya koyduk. Metnin dışına çıkarak bir şey daha söyleyeyim; sizin ve Sayın Başbakan'ın açıklamalarını televizyonda dinlediğimizde de yüreğimiz ferahladı ve bu girişimin püskürtüleceğine inancımız arttı." değerlendirmesinde bulundu.

Feyzioğlu, "TBB Başkanı" sıfatıyla çok sayıda yabancı televizyon, radyo ve gazeteye mülakat verdiğine değinerek, işin esasını, bunun bir işgal girişimi olduğunu ve bu hainler başarılı olsaydı sadece demokrasinin geçici süre askıya alınmakla kalmayacağını, Türkiye'nin sonu gelmez bir iç savaşlar dizisine sürükleneceğini ısrarla ve zaman zaman da anlamak istemeyenlere anlattığını aktardı.

İlişkide oldukları 72 uluslararası meslek örgütüne olayın aslını anlatan yazılar gönderdiklerini hatırlatan Feyzioğlu, bunun etkili olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Feyzioğlu, o günden bu güne Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve değerli bürokratlarıyla yakın ilişki içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini ve sürdürmeye de devam ettiklerini söyledi. Bu kapsamda Adalet Bakanlığıyla, TBB'nin oluşturduğu koordinasyon kuruluna işaret eden Feyzioğlu, soruşturmalarda yaşanan aksaklıkları gidermek için de aralıksız mesai sarf ettiğini vurguladı.

"Bu hakların ihlali öncelikle FETÖ'ye yarayacaktır"

Feyzioğlu, 60'ın üzerinde baroyla Gazi Meclis'i ziyaret ettiklerini, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a geçmiş olsun dileklerini sunduklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanı'm, FETÖ'nün en çok istediği, suçlunun suçsuzdan ayrılmaması, böylece gerçek FETÖ mensuplarının da orta vadede mağdur konumunu zorlayıp, özellikle uluslararası kamuoyunda da itibar kazanmaya çalışmasıdır. Bunu önlemenin yolu sizin, Sayın Başbakan'ın ve Sayın Adalet Bakanı'mızın da sıklıkla ifade ettiği üzere devletimizin eylem ve işlemlerinde hukuka uygun davranıyor olmasıdır.

Buna göre adil yargılanma, savunma, avukatın yardımından yararlanma, suçsuzluk karinesi, haksız yere lekelenmeme haklarına hem vatandaşlarımızın menfaati hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin üstün menfaati gereği azami saygı gösterilmesinde büyük fayda vardır. Bu hakların ihlali öncelikle FETÖ'ye ve onunla iş birliği içinde olduğunu çeşitli vesilelerle gördüğümüz bölücü örgüte yarayacaktır. Biz avukatların savunma görevimizi layıkıyla yapması, suçlunun suçsuzdan ayrılmasını sağlayacaktır."

Feyzioğlu, öte yandan uluslararası kamuoyuna, FETÖ'yü ve FETÖ'ye karşı yürütülen haklı mücadeleyi anlatma yükümlülüklerinin bulunduğunun altını çizerek, "Bu amaçla bir çalışma grubu oluşturulacak ise burada en etkin şekilde yer almaya ve tüm dünyaya Türkiye'de olanları ve meşru savunmamızı en önde anlatmaya talibiz." dedi.

"Sizin de destek vermenizle..."

Bu noktada TBB olarak 18-23 Eylül'de ABD'nin başkentinde yapılacak "Uluslararası Barolar Birliği Genel Kurulu Toplantısı"na katılacaklarını bildiren Feyzioğlu, "Bu toplantıdan en etkin şekilde yararlanmak istiyoruz. Konuyu Sayın Adalet Bakanı'mıza da açtık, istişare ettik. 2,5 milyon avukatı temsil eden bu uluslararası örgütün toplantısı vesilesiyle dünyanın önde gelen barolar birliği başkanlarıyla, ABD yüksek hakimleriyle,Türkiye lobisi üyesi senatör ve temsilcilerle görüşme imkanına sahip olacağız.

Ben, Adalet Bakanı'mıza ve Dışişleri Bakanı'mıza bu konuda bize verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum, sizin de destek vermenizle bu genel kurulda büyük bir başarı sağlayacağımıza ve haklı mücadelemizi en etkili şekilde anlatabileceğimize inanıyorum." diye konuştu.

Feyzioğlu, 79 milyon vatandaşı kucaklaştırmanın tek yolunun adalet paydasında buluşmak olduğunu vurgulayarak, hukukun üstünlüğüne güven sağlandığında etnik kökeni, mezhebi, dini, dili, inancı ne olursa olsun vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla hem gurur hem güven duyacaklarını söyledi.

Böylece ülkeyi bölmek, vatandaşları birbirine kırdırmak isteyen sinsi yapıların planlarının da sonsuza dek boşa çıkmış olacağına işaret eden Feyzioğlu, sözlerini, "15 Temmuz sonrasının Kuvayımilliye ruhunun ve yapıcı ortamının bir daha bozulmamak üzere sürdürülmesini ve tüm toplumsal ilişkilere hakim kılınmasını diliyoruz." diyerek tamamladı.